Partnerzy serwisu:

Prawie półtora tysiąca nowych stojaków rowerowych na stacjach i przystankach

inf. pras. 08.07.2016 26

Prawie półtora tysiąca nowych stojaków rowerowych na stacjach i przystankach
Fot. PKP PLK
PKP Polskie Linie Kolejowe montują stojaki rowerowe na 339 stacjach i przystankach. O lokalizacji 1400 udogodnień zdecydowali rowerzyści, lokalne stowarzyszenia i samorządy. W tym roku do dyspozycji cyklistów dojeżdżających do pociągów będzie w sumie ponad 6500 stojaków.
Montaż stojaków PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły w 2014 roku. Średnio na stacjach planowane są 3 stojaki dla rowerów. W tym roku pierwsze stanęły już w kwietniu, a montaż zaplanowano na 339 stacjach i przystankach w całej Polsce. W sumie rowerzyści będą mieli do dyspozycji ponad 6500 stojaków.

Nowe lokalizacje były odpowiedzią na zgłoszenia, które Polskie Linie Kolejowe przyjmowały od rowerzystów i lokalnych władz. W tym roku PLK postawiły już nowe stojaki na 203 stacjach i przystankach. 169 stojaków ustawiono na Podkarpaciu, m.in. w Głuchowie, Leżajsku, Tryńczy. 101 udogodnień znalazło się w pomorskich miejscowościach: Hel, Kościerzyna, Tczew i Żukowo Wschodnie – tym samym, wraz z wcześniej zamontowanymi 588 stojakami, Pomorze ma stacje najlepiej doposażone w stojaki rowerowe.

Mazury i Kujawy z nowymi stojakami

Giżycko, Morąg, Pasłęk – to nowe lokalizacje stojaków rowerowych na Mazurach. Zarządca infrastruktury zaplanował tam 82 konstrukcje. W województwie kujawsko – pomorskim w kilku miejscowościach 28 nowych urządzeń uzupełni potrzeby rowerzystów. W poprzednich latach PLK postawiły już w tym regionie blisko 140 stojaków rowerowych.

W województwie śląskim 71 nowych stojaków znajdą rowerzyści w okolicach Częstochowy. Montaże zrealizowano w 17 lokalizacjach, m.in. w Myszkowie, Rusinowicach, Herbach Starych.

Od początku kwietnia zrealizowano montaż stojaków rowerowych na 203 stacjach. W sumie w tym roku PLK zamontują 1380 nowych stojaków rowerowych w 339 lokalizacjach.

Bezpiecznie przy stacji

Stojaki rowerowe montowane są zwykle jak najbliżej peronów stacji i w miejscach oświetlonych, co zwiększa wygodę pasażerów i bezpieczeństwo jednośladu. Dodatkowo montowane stojaki mają kształt, który pozwala przypiąć bezpiecznie cały pojazd, w dowolnym miejscu ramy – dzięki temu rower jest lepiej zabezpieczony przed kradzieżą.

Kolej i rower to dwa doskonale uzupełniające się środki transportu. Nie trzeba rezygnować z jednego, żeby podróżować drugim. Pasażerowie – rowerzyści mogą wygodnie dojechać do stacji rowerem, mogą skorzystać z oferty przewoźników i przewieźć rower w przedziale rowerowym lub kontynuować podróż, zostawiając bezpiecznie rower przy stacji. Stojaki na rowery można już dziś spotkać na ponad 1000 stacjach i przystankach w całej Polsce – informują kolejarze.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony