Partnerzy serwisu:

Prawie 14 mln pasażerów PR w wakacje

Martyn Janduła 06.10.2016 248

Prawie 14 mln pasażerów PR w wakacje
fot. MJ
Największy przewoźnik kolejowy w kraju zanotował wzrost liczby pasażerów w okresie wakacyjnym. Z usług przewoźnika skorzystało prawie 10% więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Sukces ten jest jednak o połowę mniejszy od wyników przewoźnika PKP IC, który zanotował ponad 20-proc. wzrost zainteresowania. Duże znaczenie w wynikach obu spółek miały Światowe Dni Młodzieży.
Udane wakacje

Przewozy Regionalne mogą zaliczyć wakacje do udanych. W czasie dwóch miesięcy – lipca i sierpnia – największy przewoźnik kolejowy w kraju przewiózł 13,7 mln pasażerów. – To o ponad 9,8% więcej podróżnych niż w analogicznym okresie 2015 roku – komentuje Michał Stilger, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.

Za najważniejszy powód wzrostu, Przewozy Regionalne podają tutaj obsługę transportową Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie, które odbyło się w Krakowie w dniach 25-31 lipca było największą imprezą masową w historii kraju. Uczestniczyło w nim blisko trzy miliony ludzi z całego świata. – Z naszej oferty, czyli z pociągów regionalnych kursujących po aglomeracji krakowskiej, Małopolsce oraz do sąsiednich regionów, a także z pociągów specjalnych na zamówienie wielu diecezji, skorzystało około miliona podróżnych – tłumaczy Stilger.

Dodatkowo sporo mieszkańców Polski wybierało pociągi regionalne docierające do atrakcyjnych miejsc turystycznych, m.in. nad morze. Jak podaje rzecznik, wielu pasażerów podróżowało w te wakacje m.in. do Kołobrzegu, Świnoujścia, Trójmiasta czy na Półwysep Helski.

Tegoroczne wakacje są czasem wyjątkowym, bowiem porównanie tego okresu do poprzednich lat pokazuje, że zdecydowanie więcej pasażerów – w porównaniu do ubiegłych lat – wybrała podróż pociągiem. Rok 2016 jest pod tym względem rekordowy, bowiem z usług wszystkich przewoźników skorzystało prawie 50 mln pasażerów. Rok wcześniej tylko 46 mln, a w 2014 r. – 43,5 mln. Niewątpliwie wpływ na to miała przerwa w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską. Pozwoliła ona na bardziej komfortowe podróże, co przełożyło się na znaczący wzrost zainteresowania pasażerów koleją.

Półroczne zestawienie

Warto przyjrzeć się także danym półrocznym. Przewozy Regionalne od stycznia do końca sierpnia tego roku przewiozły już w sumie 53,1 mln pasażerów. Przewoźnik wykonał pracę przewozową na poziomie niemal 2,9 mld paskm – przy spadku pracy o 4,2% udało się pozyskać 3,9% podróżnych więcej.

– Generalnie zauważamy wzrost zainteresowania naszymi usługami – komentuje Michał Stilger, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. – Znacznie więcej osób, bo o ponad 80%, korzysta z naszych usług w województwie kujawsko-pomorskim – dodaje.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Przewozy Regionalne w połowie grudnia zeszłego roku odzyskały większą część rynku w tym regionie, która wcześniej należała do Arrivy. – Z naszych danych wynika też, że więcej pasażerów przewieźliśmy w tym roku także w Małopolsce, na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce – mówi Stilger. Dodaje także, że Przewozy Regionalne nadal pozostają liderem na rynku regionalnych połączeń kolejowych.Na dalekobieżnych też chętniej podróżowaliśmy


Inny przewoźnik kolejowy – PKP Intercity – także zanotował dobre wyniki w wakacje. Odpowiednio w czerwcu, lipcu i sierpniu liczba podróżnych w komunikacji krajowej i międzynarodowej wzrosła o 21% (ponad 3,2 mln pasażerów), 21% (3,9 mln pasażerów) i 23% (ponad 4 mln pasażerów) w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego roku. W sumie od czerwca do sierpnia PKP Intercity obsłużyło ponad 11 milionów pasażerów, zarówno na pokładach pociągów rejsowych, jak i składów specjalnych dla grup zorganizowanych.

Na tak dobre wyniki PKP IC wpływ miały – tak samo, jak w przypadku Przewozów Regionalnych – Światowe Dni Młodzieży. Pociągami PKP Intercity podróżowało w tym czasie 250 tys. pielgrzymów. Mieli oni do dyspozycji aż 70 dodatkowych pociągów, uruchomionych na zlecenie diecezji oraz ponad 50 składów rejsowych do/z Krakowa.

Więcej jednak o wynikach PKP IC w ujęciu rocznym i wakacyjnym tutaj.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony