Partnerzy serwisu:

Prawdopodobnie najdroższy EN57 w historii

Przemysław Farsewicz, Michał Szymajda 15.02.2018 15k

Prawdopodobnie najdroższy EN57 w historii
EN57 zmodernizowany w ZNTK MMFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Zaskoczenia nie było, jedyna oferta w przetargu województwa warmińsko–mazurskiego na dostawę jednego zmodernizowanego trójczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego okazała się najkorzystniejsza. Tym samym do regionu trafi pojazd bazujący na konstrukcji EN57. Marszałek zapłaci za niego prawie 12 mln zł.
Województwo poszukiwało w przetargu zmodernizowanego ezt na bazie konstrukcji EN57. Pojazd ma być trójczłonowy. Zamawiający wymagał ponadto od producenta 36-miesięcznej gwarancji liczonej od daty odbioru końcowego na wszystkie elementy i podzespoły pojazdu.

151 pytań w przetargu i jeden oferent

W przetargu złożono rekordową ilość zapytań. Było ich aż 151. W bardzo wielu przypadkach zamawiający przychylał się do uwag oferenta – jak w przypadku rezygnacji z pomysłu instalowania jednej toalety na rzecz dwóch, czy wymagań TSI we wszystkich obszarach, których jednostka zmodernizowana nie jest w stanie spełnić.

W postępowaniu przetargowym wpłynęła tylko jedna oferta. Złożyły ją Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki". Co więcej, oferta zmieściła się w budżecie zamawiającego, który przygotował dokładnie 12,225 mln zł brutto. Oferta ZNTK "Mińsk Mazowiecki” wyniosła z kolei 11,99 mln zł brutto.

Producent zagwarantował ponadto okres gwarancji wydłużony w stosunku do wymagań zamawiającego o 12 miesięcy oraz, że skróci termin wykonania zamówienia do 240 dni. Na realizację zadania województwo przewidywało w specyfikacji zamówienia bardzo dużo czasu, bo aż 270 dni. Aż 40 procent oceny wykonawców stanowią kryteria jakości, w tym że będzie to długość okresu gwarancji (30 proc.) i termin wykonania (10 proc.). Pozostałe 60 proc. oceny stanowi cena. Po ocenie oferty przyznano producentowi komplet 100 punktów, wskazując ją jako najkorzystniejszą.

Z gniazdkami, internetem i klimatyzacją

Jak czytamy w specyfikacji zamówienia, w środku przewidziano miejsca siedzące dla minimum 154 pasażerów oraz minimum 170 miejsc stojących. Pojazd ma być trójczłonowy oparty na wózkach dwuosiowych. Konstrukcja stopni wejściowych musi umożliwiać swobodne i bezpieczne wyjście oraz wejście z peronów o wysokości od 300 do 1000 mm nad poziomem główki szyny. Pojazd ma mieć możliwość jazdy z prędkością do 120 km/h.

Producent ma zaoferować w pojeździe układ jednoprzestrzenny na całej długości 2. klasy. Przestrzenie przy drzwiach wejściowych muszą być oddzielone od części pasażerskiej za pomocą ścian wykonanych z przezroczystego szkła. W składzie znajdą się co najmniej 4 wieszaki na rowery. Wykonawca wydzieli także co najmniej dwa miejsca do mocowania wózka inwalidzkiego z pasażerem.

Dla każdej pary foteli producent zamontuje jedno podwójne gniazdko. W pojeździe znajdzie się jedna toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych i z możliwością przewijania niemowląt. Nad komfortem podróżnych ma czuwać także klimatyzacja, a nad bezpieczeństwem – monitoring. Pojazd będzie też wyposażony w elektroniczny System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – wewnętrznej i zewnętrznej. Do dyspozycji podróżnych będzie także Wi-Fi.

Ile kosztuje nowy pociąg?

Alternatywą dla zakupu zmodernizowanego EN57 może być kupno nowego pociągu. Analizę porównawczą obu opcji przeprowadziliśmy wiosną 2016 roku.

W 2015 r. w przetargu na fabrycznie nowe dwa czteroczłonowe pojazdy dla trójmiejskiej SKM zwycięzca – nowosądecki Newag – zażądał kwoty 17,8 mln zł brutto za sztukę. Z uwagi na podobną podaż miejsc to właśnie pojazdy czteroczłonowe powinny być alternatywą dla EN57 w przewozach aglomeracyjnych, ale tam, gdzie starsze EZT nie jeżdżą wypełnione do ostatniego miejsca, można rozważyć zakup taboru trójczłonowego. Takie Impulsy odebrała w 2014 r. Południowa Grupa Zakupowa. Każdy kosztował 14,7 mln zł brutto. Wydaje się więc, że województwo warmińsko-mazurskie, dorzucając zaledwie kilka milionów do zamówienia, mogłoby mieć zupełnie nowy pojazd, szybszy, cichszy, bezpieczniejszy i wygodniejszy od zmodernizowanego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony