Partnerzy serwisu:

Prace w Herbach Nowych. Wieruszów i Wieluń bez pociągów dalekobieżnych

Kasper Fiszer 23.12.2020 0

Prace w Herbach Nowych. Wieruszów i Wieluń bez pociągów dalekobieżnych
Stacja Herby Nowefot. Kasper Fiszer
Do końca stycznia obowiązywać będą zmiany w rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity wynikające z robót prowadzonych przez PKP PLK w Herbach Nowych i na łącznicy Herby Stare – Herby Nowe. Prace te są częścią dużej inwestycji obejmującej leżącą w województwach śląskim i łódzkim część magistrali Śląsk – Porty. Modernizacja linii 131 pomiędzy Kaliną a Ruścem Łódzkim potrwa do połowy 2023 r., ale mieszkańcy Wielunia i Wieruszowa będą musieli korzystać z komunikacji zastępczej tylko przez kilka najbliższych tygodni.
Jak informowaliśmy już na naszych łamach, leżący na zachodnich rubieżach województwa łódzkiego Wieruszów jest niemal pozbawiony dostępu do koleii pasażerskiej. Nie kursują tam obecnie żadne pociągi regionalne, a oferta dalekobieżna jest śladowa. Co więcej, aktualnie pociągi uruchamiane przez PKP Intercity na linii nr 181 pomiędzy Kępnem a Wieluniem i Herbami są aktualnie zastąpione autobusami.

Zamknięta łącznica w Herbach

– Ma to związek z prowadzeniem prac na linii nr 131 na odcinku Kalina – Rusiec Łódzki – mówi Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Aktualnie roboty prowadzone są na odcinku Kalina – Herby Nowe – Wręczyca i obejmują również herbską stację (w ramach tego samego kontraktu remontowany jest też odcinek Miedźno – Działoszyn w innej części trasy).

– Prace obejmują też łącznicę nr 704 Herby Stare – Herby Nowe, stąd zmiana trasy pociągów PKP Intercity – tłumaczy przedstawicielka zarządcy infrastruktury. Mowa tu o dwóch parach kursów – TLK „Pułaski” i „Wybicki” relacji Poznań Główny – Kraków Główny. Oba na odcinku Kępno – Kraków kierowane są objazdem przez Częstochowę i Koniecpol. Komunikacja zastępcza została uruchomiona w relacji Kępno – Krzepice z postojami w Wieruszowie-Mieście i w Wieluniu.

Trzecie podobne zamknięcie w ostatnich miesiącach Massel: Czym zastąpić napęd spalinowy na kolei?

Przedstawicielka PKP PLK nie wskazała żadnych istotnych utrudnień, jakie roboty na łącznicy w Herbach miałyby spowodować w ruchu towarowym. – Pociągi regionalne na trasach Lubliniec – Częstochowa i Tarnowskie Gówy – Wieluń kursują be`z zmian – dodała Katarzyna Głowacka. Utrudnienia w ruchu dalekobieżnym mają skończyć się 31 stycznia przyszłego roku.

W ostatnim okresie przerwy w ruchu pociągów dalekobieżnych do Wielunia i Wieruszowa zdarzają się dość często. Latem tego roku podróżni musieli liczyć się z podobną organizacją przewozów w związku z pracami utrzymaniowymi prowadzonymi na linii nr 181. Później PKP Intercity wprowadziło komunikację zastępczą na kilka tygodni października i listopada.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony