Partnerzy serwisu:

Prace na linii nr 181. Zawieszony ruch pociągów do Wielunia

Kasper Fiszer 17.06.2021 3,6k

Prace na linii nr 181. Zawieszony ruch pociągów do Wielunia
Stacja Wieluń-Dąbrowa fot. Badyl4325, lic. CC BY-SA 4.0
Roboty na moście na Wyderce, prace utrzymaniowe w okolicach Janinowa i remont przejazdów kolejowo-drogowych to zakres wartej 6 mln zł inwestycji realizowanej przez PKP PLK na liinii nr 181. Oznacza to duże zmiany dla pasażerów. Korzystający z pociągów regionalnych muszą przesiąść się do autobusów, ci podróżujący składami dalekobieżnymi będą zaś jeździć objazdem.
Od kilku dni pociągi nie kursują po łączącej województwa śląskie, opolskie i łódzkie trasie Tarnowskie Góry – Wieluń Dąbrowa. – Rozpoczęliśmy prace przy przebudowie mostu kolejowego nad rzeką Wyderką w Janinowie – tłumaczy Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. Znajduje się on na krótkim fragmencie linii kolejowej nr 181 przecinającym skraj Opolszczyzny.

Roboty nie tylko na samym moście

– W ramach prac przewidziano montaż stalowego przęsła, wykonanie nowych przyczółków żelbetowych i wzmocnienie ich fundamentów oraz wymianę toru – mówi nasza rozmówczyni. Przęsło nie będzie jednak całkowicie nowe. Pochodzi ono z mostu nad Wisłą znajdującego się w ciągu linii nr 91 Kraków Główny – Medyka. Konstrukcja stojąca dotychczas w Janinowie zostanie rozebrana ze względu na jej zły stan techniczny.

Wykorzystując przerwę w ruchu, zarządca infrastruktury przeprowadzi też prace na przejazdach kolejowo-drogowych: na drodze krajowej nr 42 w Janinowie i na drodze wojewódzkiej nr 488 w Wieluniu-Dąbrowie. – Dzięki temu będzie bezpieczniej – przekonuje przedstawicielka PKP PLK. Na odcinku linii nr 181 Janinów – Panki wykonane zostaną natomiast prace utrzymaniowe obejmujące wymianę szyn i podkładów oraz regulację toru.

Podróż trwa o pół godziny dłużej

– Wykonawcą prac jest Dolkom Wrocław, a ich wartość to ok. 6 mln zł – usłyszeliśmy. Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że roboty zakończą się w czwartym kwartale tego roku. Inwestycja wymusza istotne zmiany w ruchu kolejowym. Za pociągi Polregio z Wielunia-Dąbrowy do Tarnowskich Gór uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa funkcjonująca na odcinku do stacji Herby Nowe (tam następuje przesiadka na pociąg). Czas przejazdu wydłużył się o ok. pół godziny.

Pociągi dalekobieżne kursują przez Kluczbork. Na trasie Krzepice – Kępno funkcjonuje zaś zastępcza komunikacja autobusowa. – Informacje dla podróżnych są dostępne na stacjach i przystankach oraz na naszej stronie internetowej – zapewnia Katarzyna Głowacka. Roboty wymusiły ponadto zmiany w organizacji ruchu towarowego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony