Partnerzy serwisu:

PR z dopuszczeniem SA135 na Słowację

Kasper Fiszer 21.02.2017 605

PR z dopuszczeniem SA135 na Słowację
SA135 na linii Zagórz – ŁupkówFot. PLKristof, lic. CC-BY-SA 3.0
Podkarpackie SA135 mogą wjeżdżać do Medzilaborzec. Przewozy Regionalne uzyskały stałe dopuszczenie do ruchu także dla SA134, które ma służyć jako rezerwa. Skomplikowane procedury były najważniejszym powodem nieujęcia wakacyjnych połączeń przez Przełęcz Łupkowską w rocznym rozkładzie jazdy.
Przewozy Regionalne pokonały jedną z największych trudności w drodze do uruchomienia pociągów z Rzeszowa i Sanoka do Medzilaborzec. Przewoźnik otrzymał bowiem dopuszczenie do wjazdu na Słowację jednostek SA135 i SA134. Nowe połączenia przez Przełęcz Łupkowską mają funkcjonować od 3 lipca w każdy weekend wakacji.

Procedura trwała bardzo długo – „były chwile zwątpienia”

– Otrzymaliśmy pozwolenia od słowackiego odpowiednika UTK [Dopravný úrad] na wjazd na teren Słowacji czterema pojazdami szynowymi SA135 oraz SA134 – potwierdza Jan Andrzej Prawelski, referendarz w Dziale Handlowo-Przewozowym podkarpackiego oddziału spółki. – Choć były już chwile zwątpienia, na szczęście udało się przebrnąć przez wszystkie procedury z wynikiem pozytywnym – dodaje. SA134 pozostawać ma w rezerwie, zaś planowo wszystkie pociągi do Medzilaborzec obsłużą SA135.

Jak relacjonuje przedstawiciel PR, to właśnie skomplikowany tryb wydawania zezwoleń przez słowackiego regulatora był głównym powodem nieumieszczenia planowanych na lato kursów w rocznym rozkładzie jazdy. Choć podkarpackie szynobusy wjeżdżały już na Słowację w zeszłym roku, odbywało się to na podstawie pozwoleń jednorazowych. – Tym razem procedura trwała bardzo długo i wymagała przesyłania wielu dokumentów, tłumaczeń etc. – mówi Jan Andrzej Prawelski.

Projekt rozkładu jazdy jest już gotowy

– Ponieważ nie złożyliśmy zamówień w rocznym rozkładzie jazdy, w chwili obecnej połączenia nie są widoczne np. w internetowych wyszukiwarkach – stwierdza nasz rozmówca – ale pociągi zostały założone w korekcie rocznego rozkładu jazdy, która zacznie obowiązywać 11 czerwca. Obecnie jest już gotowy projekt aktualizacji rozkładu i po jego zatwierdzeniu pociągi będą w systemie jako oficjalnie kursujące – zapewnia.

Przewoźnik przedstawił już wstępny grafik połączeń, który jest zasadniczo zgodny z informacjami opublikowanymi wcześniej przez Koleje Słowackie. Według obecnych ustaleń sobotnio-niedzielny pociąg z Rzeszowa wyjedzie ze stacji początkowej o 5:54 i dotrze do Medzilaborzec w 4,5 godziny. Połączenie powrotne wyruszy o 17:48, a przyjazd do Rzeszowa zaplanowano na 22:05. W obu kierunkach realizowany będzie wjazd do Jasła (pociągi nie ominą go łącznicą przez Jasło Towarowe). Odjazd dodatkowego sobotniego kursu z Sanoka do Medzilaborzec zaplanowano na 15:50, a z Medzilaborzec do Sanoka – na 10:31. Podróż w krótszej relacji zajmie mniej niż dwie godziny.

Wakacyjne pociągi promowane po obu stronach granicy

Przewozy Regionalne liczą na szerokie wsparcie promocji połączenia. – Poza samorządem województwa podkarpackiego zaangażowane są w nią także samorządy lokalne, biorą w niej udział też społecznicy. Ponadto otrzymujemy sygnały ze strony słowackiej z propozycjami współpracy – mówi Jan Andrzej Prawelski.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony