Partnerzy serwisu:

Szybsza obsługa niepełnosprawnych na kolei? Przewoźnicy pozytywnie o propozycji UTK

inf. prasowa 09.11.2016 236

Szybsza obsługa niepełnosprawnych na kolei? Przewoźnicy pozytywnie o propozycji UTK
Fot. PKP Intercity
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wyszedł niedawno z inicjatywą wprowadzenia korzystniejszych zasad obsługi podróżnych niepełnosprawnych. Zaproponował skrócenie minimalnego czasu na zgłoszenie potrzeby pomocy takim osobom. Obecnie wynosi on minimum 48 godzin przed rozpoczęciem podróży.
Propozycja ta spotkała się z aprobatą większości przewoźników kolejowych. Zapewnili, że w każdym przypadku podejmowane są starania zapewnienia pełnego wsparcia osobom potrzebującym pomocy. Część przewoźników zgodziła się na dokonanie zmian w regulaminach i skrócenie czasu wymaganego w przepisach.

W korespondencji skierowanej do UTK przewoźnicy zgłaszali konieczność ujednolicenia zasad zgłaszania pomocy pod względem okresu, w którym powinno nastąpić takie zgłoszenie.

Z zebranych informacji wynika, że najpoważniejszą barierą w tym względzie są nieprzystosowane stacje kolejowe. Nie posiadają rozwiązań umożliwiających osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej na samodzielne i bezpieczne przemieszczanie się w obrębie stacji.

Obowiązek udzielania takiej pomocy wynika z art. 24 rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony