Partnerzy serwisu:

Poznańska Kolej Metropolitalna w końcu dotrze do Gniezna

Jakub Madrjas 22.12.2019 3,9k

Poznańska Kolej Metropolitalna w końcu dotrze do Gniezna
fot. Michał Szymajda
Podpisano kolejne umowy z gminami i powiatami, przez które przebiegać będą nowe połączenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na liniach do Gniezna, Rogoźna i Wrześni. Od początku stycznia, pociągi z logo PKM będą jeździć już na siedmiu liniach PKM. 
Od początku stycznia, pociągi z logo PKM będą jeździć już na siedmiu z dziewięciu linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Obecnie dzięki nim można podróżować z Poznania do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Wągrowca i Kostrzyna (część linii do Wrześni). W związku z prowadzonymi remontami na liniach do Wronek i Kościana, połączenia w systemie PKM na tych liniach zostaną uruchomione w 2021 roku - poinformował Urząd Miasta Poznania.

Jedno z nowych połączeń to linia do Gniezna. Od 15 grudnia 2019 r., zgodnie z nowym rozkładem jazdy, na odcinku Poznań Główny - Gniezno kursuje 26 par pociągów. - Od 1 stycznia 2020 r. pociągi te będą kurować w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, czyli nastąpi ich współfinansowanie przez Jednostki Samorządów Terytorialnych położonych wzdłuż ww. linii kolejowej - poinformował "Rynek Kolejowy" Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa  Wielkopolskiego. Warto jednak przypomnieć, że uruchomienie połączeń zapowiadano już na wrzesień 2019 roku. Potem miały ruszyć w grudniu, ale to też się nie udało. Samorząd nie wyjaśnia, co stanęło na przeszkodzie. 

Jak przypomina poznański magistrat, podpisanie umów o współfinansowaniu połączeń kolejowych funkcjonujących w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest niezbędne do uruchomienia połączeń w tym systemie na danej linii. Finansowanie przedsięwzięcia oparte jest bowiem na zasadzie solidaryzmu, czyli wspólnego udziału wszystkich samorządów położonych wzdłuż danej linii kolejowej. Samorząd Województwa Wielkopolskiego pokrywa koszty na poziomie 40%, tyle samo dokładają wszystkie gminy położone wzdłuż linii, a powiaty zapewniają pozostałe 20% kwot. Poznań w 2020 roku dołoży do PKM 3 mln zł. W 2018 roku było to tylko 1,2 mln zł, w zeszłym roku - 1,8 mln zł, by w 2022 dofinansować PKM kwotą 3,2 mln zł. Wysokość kwot w kolejnych latach może się jednak zmienić, gdyż uzależniona jest m.in. od cen paliwa czy prądu.

Pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wyjechały na tory w czerwcu ubiegłego roku. Pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie, z Poznania w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. We wrześniu 2018 roku w system włączono połączenia do Swarzędza, a w następnym etapie wydłużono do Kostrzyna (wrzesień 2019). W 2018 roku Koleje Wielkopolskie przewiozły 11 milionów pasażerów, z czego na PKM przypadło 90% tej liczby. W 2018 roku Poznańska Kolej Metropolitalna przewiozła więc prawie 10 milionów osób. Wzrost liczby pasażerów przewiezionych przez Koleje Wielkopolskie po uruchomieniu PKM wyniósł więc 2 miliony osób. Każda z czterech linii odnotowała większą liczbę pasażerów (do Grodziska Wlkp. o 9 proc., do Jarocina o 10 proc., do Nowego Tomyśla o 14 proc., do Wągrowca o 17 proc., a do Swarzędza aż o 36 proc.) - podkreśla poznański urząd miasta.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony