Partnerzy serwisu:

Poznańska Kolej Metropolitalna bez wieczornego pociągu przez pomyłkę

Jakub Madrjas 06.06.2018 3,5k

Poznańska Kolej Metropolitalna bez wieczornego pociągu przez pomyłkę
Fot. Koleje Wielkopolskie
Już za kilka dni ruszy Poznańska Kolej Metropolitalna. Jak wskazuje jeden z naszych Czytelników, rozkład koncentruje się na dniach roboczych, pomijając wzmocnienie oferty przewozowej w weekendy. Częściowo za taki stan rzeczy odpowiada… omyłka w konstruowaniu rozkładu.
W niedzielę, 10 czerwca wystartuje Poznańska Kolej Metropolitalna. Premierę nowej oferty, która ma przyciągnąć na kolej kierowców w Wielkopolsce, mieliśmy już 25 maja. Więcej o tej idei opowiedział również prezes Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego „Komunikacja” Michał Piechocki.

Co z weekendami?

Niedawno jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę, że rozkład jazdy Poznańskiej Kolei Metropolitarnej służy tylko i wyłącznie szkołom i zakładom pracy. – Nikt nie myśli o życiu kulturalnym, sportowym w stolicy regionu. W dni wolne od pracy siatka połączeń potrafi być na tyle przerzedzona, iż przerwy między pociągami sięgają do 4 godzin – rzadziej, niż kursują pociągi dalekobieżne – pisze Czytelnik.

Jako przykład podaje trasę trasa do Wągrowca i przedpołudniowe kursy do i z Poznania. – W dodatku w soboty likwiduje się wieczorny pociąg co odetnie możliwość spędzenia sobotniego wieczoru w Poznaniu w kinie, teatrze, na meczu czy na starym rynku – pisze Czytelnik, przeciwstawiając temu politykę ZTM w Poznaniu, który na liniach podmiejskich organizuje weekendowe późnowieczorne połączenia w piątki i sobotę, a w samym mieście w tych dniach nocne tramwaje od 23 do 2:30 kursują co 15 minut. – Niestety kolej idzie w odwrotną stronę, tnąc radykalnie ofertę w dni wolne od pracy. A przecież można by taktować połączenia co równe 120 minut – podsumowuje.

Brakuje taboru?

Według odpowiedzi przekazanych „Rynkowi Kolejowemu” przez Jana Woźniaka, zastępcę dyrektora Departamentu Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu na to, z jaką częstotliwością kursują pociągi wpływ ma wiele czynników. – Są to między innymi: przepustowość linii komunikacyjnych, zasoby taborowe, jakimi dysponuje operator publicznego transportu zbiorowego oraz potrzeby pasażerów – wylicza, zaznaczając, że transport zbiorowy z zasady ma zaspokajać zbiorowe potrzeby mieszkańców województwa.

Jak pisze Woźniak, głównym założeniem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest uruchamianie połączeń z częstotliwością co 30 minut w godzinach szczytu przewozowego (godziny poranne dla kursów w kierunku Poznania oraz godziny popołudniowe dla kursów z Poznania do stacji granicznych PKM). – Zjawisko szczytu przewozowego występuje natomiast w dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku, stąd też dodatkowe połączenia uruchamiane w ramach PKM dogęszczają rozkład jazdy głównie w dni robocze – wyjaśnia.

Jak zapewnia zastępca dyrektora Departamentu Transportu UMWW, organizator publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym na terenie województwa wielkopolskiego na bieżąco rozpatruję wzbogacenie oferty przewozowej, jednak duży wpływ na częstotliwość połączeń mają zasoby taborowe. – Województwo Wielkopolskie w najbliższym czasie poniesie wielomilionowe nakłady pieniężne na zakup nowego taboru, który dedykowany będzie do wykonywania połączeń w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (pisaliśmy o tym tutaj – przyp. JM), jednak na chwilę obecną pojazdy, którymi dysponuje spółka Koleje Wielkopolskie wykorzystywane są maksymalnie – uzasadnia dość zaskakująco, skoro w weekend wolne zasoby taborowe zazwyczaj są większe, niż w tygodniu.

Brak pociągu przez… pomyłkę

Jak informuje Woźniak, brak ostatniego sobotniego połączenia na trasie Poznań – Wągrowiec w rozkładzie jazdy od 10 czerwca, o którym mówi nasz Czytelnik, spowodowany jest… błędem w konstrukcji rozkładu jazdy. – Połączenie to zostało omyłkowo nieuruchomione – zapewnia przedstawiciel urzędu, zapewniając, że błąd ten został wyłapany oraz poczynione zostały już kroki w celu przywrócenia połączenia do rozkładu od 16 czerwca.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony