Partnerzy serwisu:

Poznaliśmy nowy, okrojony rozkład jazdy trójmiejskiej PKM

Michał Szymajda 13.05.2016 385

Poznaliśmy nowy, okrojony rozkład jazdy trójmiejskiej PKM
Poznaliśmy nowy, okrojony rozkład jazdy trójmiejskiej PKMfot. Pomorska Kolej Metropolitalna
Nowy rozkład jazdy na trójmiejskiej Pomorskiej Kolei Metropolitalnej już dostępny. Zgodnie z zapowiedziami połączeń jest mniej, co gorsza w godzinach późnowieczornych pociągiem nie wydostaniemy się już z gdańskiego lotniska w kierunku centrum, choć do tej pory i tak było to kłopotliwe. Nowy rozkład to też mniej połączeń Trójmiasta z Kościerzyną i Kartuzami oraz z gdańskiej dzielnicy Osowa do Gdyni i do Gdańska Wrzeszcza. Zmiany wejdą w życie 16 maja.
Nowy rozkład jazdy można już obejrzeć m.in. na stronach PKM. Pierwsze co rzuca się w oczy osobie to brak stałego taktu między kursami w obrębie Trójmiasta (tak zresztą rozkład jazdy wygląda również obecnie, przed cięciami). I tak: w ciągu dnia, w godzinach szczytu, pociągi na terenie Gdańska poruszać się będą kolejno w interwale 12, 15, 13 i 15-minutowym (odjazdy z Gdańska Wrzeszcza po godzinie 12), a sytuacja komplikuje się jeszcze poza szczytami gdy może się okazać, że tuż po odjeździe poprzedniego pociągu na którejś z trójmiejskich stacji czekać będziemy 30, 16, 24 lub... 12 minut. Nie można tego nazwać inaczej jak loterią.

Trudniej wyjechać z lotniska

Większość kursów pomiędzy godziną 8 rano a 19 na szczęście uniknęła zdjęcia z rozkładu jazdy. Ale kursów porannych i wieczornych zniknie sporo, bo aż 16 wyjeżdżających z Gdańska i 14 do niego wjeżdżających. Problem będą mieli pasażerowie samolotów, którzy późno wylądują na gdańskim lotnisku. ostatni pociąg w kierunku Gdańska Wrzeszcza odjedzie z niego bowiem o 22:31(aby dostać się do Gdańska Głównego konieczna będzie jeszcze nieskoordynowana przesiadka i długi spacer z peronu PKM na linię „starej SKM”, bo ostatni bezpośredni pociąg z trzeciego największego portu lotniczego w kraju odjedzie do Centrum miasta o godzinie 20:16...) . Dodajmy, że np. w czwartek, kiedy piszemy ten tekst, po tej godzinie w Gdańsku wyląduje jeszcze 6 dużych samolotów. Ich pasażerom pozostanie skorzystanie z nielicznych o tej porze autobusów, lub przejazd taksówką pod wybudowaną za miliony złotych estakadą PKM.

Mniej kursów do Kościerzyny i Kartuz

Urzędnicy marszałka zdecydowali się także na likwidację części kursów w dni powszednie z Gdyni do Wrzeszcza przez Osowę. Z rozkładu znikną pociągi o 5:08, 6:30,11:20 i 21:37. Z Wrzeszcza w kierunku Gdyni nie pojadą natomiast pociągi o godz. 6:10, 11:13, 11:39, 20:28, 21:45 i 22:15. 7 połączeń z Gdańskiem Wrzeszczem straci też stacja Gdańsk Osowa.

Cięcia obejmą też coraz lepiej uczęszczane połączenia z Gdańska do Kartuz. Wypadnie jedno połączenie z Gdańska o godz. 22:45, z Kartuz do Trójmiasta nie dojedzie więc też pociąg o 23:56 (ostatni pociąg z Gdańska Głównego odjedzie więc do Kartuz o 21:14). Dwa połączenia z Gdyni do Kościerzyny także ulegną likwidacji (z Gdyni o 8:48 i 22:37 i powrotne o 11:36 i 20:26).

Więcej na temat planowanego cięcia połączeń na PKM i pozostałych liniach w województwie pomorskim, które zaplanowano od grudnia 2016, piszemy TUTAJ. Zachęcamy też też przeczytania felietonu Pawła Rydzyńskiego na temat planowanej nowej oferty na Pomorzu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony