Partnerzy serwisu:

Powstanie zupełnie nowy Plan Transportowy. Przyczyna? Modernizacja warszawskiego węzła

Michał Szymajda 21.07.2020 50

Powstanie zupełnie nowy Plan Transportowy. Przyczyna? Modernizacja warszawskiego węzła
Zdjęcie ilustracyjnefot. M. Szymajda
Dotychczas toczące się prace nad Planem Transportowym, stanowiącym podstawę do podpisania wieloletniej umowy z PKP Intercity, zostały zakończone i nie będą kontynuowane. Zostanie stworzony zupełnie nowy dokument.
Obowiązek ujęcia w Planie Transportowym informacji dotyczących międzywojewódzkich, kolejowych linii komunikacyjnych, wynika z ustawy z 9 stycznia 2020 roku o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z przepisami tej ustawy ma to nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie, tj. do 17 kwietnia 2021 roku.

Niektóre samorządy alarmowały „Rynek Kolejowy” o tym, że prace nad Planem zostały wstrzymane i, co za tym idzie, wstrzymane zostały plany dotyczące reaktywacji połączeń dalekobieżnych na ich terenie. Zdaniem ministerstwa, powody do wstrzymania prac nad dotychczasowym dokumentem są istotne, ale nie ma powodów do obaw. Jak zapewnia biuro prasowe resortu infrastruktury, stworzony zostanie nowy dokument, który stanie się podstawą do podpisania umowy z PKP Intercity.

Jednocześnie z decyzją o zaprzestaniu prac nad dotychczasowym rozporządzeniem został uruchomiony proces legislacyjny dotyczący projektu nowego rozporządzenia w sprawie planu transportowego. Jego zakres został poszerzony o informację na temat wpływu planowanej modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego na sieć połączeń dalekobieżnych w ramach usług publicznych (PSC). Założenie to spowodowało dodatkowo zmianę koncepcji załącznika nr 1 do rozporządzenia, polegającą na rezygnacji ze scenariuszy rozwoju sieci połączeń oraz zmianie horyzontów czasowych – napisał rzecznik ministerstwa.

Na razie nie wiemy jakie horyzonty czasowe dla poszczególnych reaktywacji lub budowy nowych relacji zostaną stworzone. Ministerstwo zapowiada jednak konsultacje także w tej sprawie.

– Zgłaszanie uwag do treści nowego rozporządzenia w ramach konsultacji publicznych będzie możliwe po uruchomieniu procedury uzgodnieniowej projektu, co jest planowane w sierpniu tego roku. Zgodnie z przyjętym założeniem, projekt rozporządzenia powinien zostać przyjęty w III kwartale i wejść w życie w IV kwartale 2020 r. Umożliwi to terminowe zawarcie wieloletniej umowy ramowej z PKP Intercity SA – ocenia Ministerstwo Infrastruktury.

Obowiązek ujęcia w Planie Transportowym informacji dotyczących międzywojewódzkich, kolejowych linii komunikacyjnych, wynika z ustawy z 9 stycznia 2020 roku o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z przepisami tej ustawy ma to nastąpić w ciągu 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. tj. do 17 kwietnia 2021 roku.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony