Partnerzy serwisu:

Powstanie studium dla przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju

Jakub Madrjas 02.07.2018 5,5k

Powstanie studium dla przywrócenia kolei do Jastrzębia-Zdroju
fot. Dominik Lebda
Samorządy województwa i kilku miast podpisały list intencyjny w sprawie odtworzenia linii kolejowej na trasie Jastrzębie-Zdrój – Katowice. Zakładają, że studium wykonalności projektu będzie gotowe w 2022 roku, a w 2024 możliwy jest powrót kolei.
List intencyjny w sprawie odtworzenia linii kolejowej został podpisany Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju przez prezydent tego miasta Annę Hetman, marszałka Wojciecha Saługę oraz włodarzy Żor, Łazisk Górnych, Mikołowa, Pawłowic i Czerwionki-Leszczyn. Sygnatariusze listu intencyjnego wyrazili wolę oraz chęć współdziałania na rzecz odtworzenia linii kolejowej z Jastrzębia-Zdroju do Katowic – czytamy na miejskim portalu.

W spotkaniu zorganizowanym w jastrzębskim magistracie uczestniczyli również przedstawiciele PKP PLK oraz dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego. Następnym krokiem ma być opracowanie przez zespół roboczy, składający się z przedstawicieli wszystkich gmin, dokumentu, umożliwiającego stworzenie wytycznych do stadium wykonalności. Samorządy zakładają, że studium wykonalności projektu będzie gotowe w 2022 roku, a w 2024 możliwy jest powrót kolei. – List intencyjny został podpisany. Teraz czas na konkretne działania, aby za kilka lat mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju ponownie mogli korzystać z linii kolejowej – zakończyła spotkanie w magistracie prezydent Anna Hetman.

Jastrzębie-Zdrój to największe miasto bez kolei pasażerskiej w tej części Europy. Starania o jej powrót rozpoczęły się na przełomie 2016 i 2017 roku. Wówczas powstała grupa robocza przy zastępcy prezydenta miasta, która wspiera merytorycznie projekt odtworzenia linii kolejowej. O staraniach miasta szeroko pisaliśmy w tym miejscu.

W listopadzie Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIB poinformował, że PKP PLK SA planuje przeprowadzenie analizy możliwości budowy połączenia kolejowego do Jastrzębia-Zdroju w dwóch wariantach. Na początku tego roku sejm nie poparł zgłoszonej przez jednego z posłów poprawki, która przeznaczyłaby 5 mln złotych na powrót kolei do Jastrzębia-Zdroju.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony