Partnerzy serwisu:

Powstanie nowa linia kolejowa. Z Kielc do Warszawy pojedziemy w 2 godziny i 10 minut.

inf. prasowa 29.12.2017 12,3k

Powstanie nowa linia kolejowa. Z Kielc do Warszawy pojedziemy w 2 godziny i 10 minut.
fot. PKP PLK
Krótsza podróż z Kielc do Warszawy przez Centralną Magistralę Kolejową, dogodne połączenia w regionie, możliwość szybszych podróży z Kielc do: Poznania, Bydgoszczy, Trójmiasta, Łodzi – to główne efekty budowy nowej trasy z Czarncy do Włoszczowy Północ. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 40 mln zł na realizację inwestycji.
Budowa nowej łącznicy, linii kolejowej Czarnca – Włoszczowa Północ stworzy nowe możliwości dla kolei w województwie świętokrzyskim. Linia o długości ponad 3 km połączy linię nr 61 (Kielce – Fosowskie) z Czarncy z Centralną Magistralą Kolejową. Tym samym utworzy alternatywne połączenie kolejowe ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Warszawy i Łodzi. Wpłynie to pozytywnie na komunikację w Polsce. Mieszkańcy województwa szybciej dojadą m.in. na północ, do Trójmiasta i Poznania.

Łącznica skróci czas przejazdu między Warszawą a Kielcami do ok. 2h i 10 min, na co będzie miał wpływ także przejazd pociągów z wyższą prędkością przez CMK. Obecnie podróż z Kielc do Warszawy najszybszym pociągiem linią nr 8 trwa 2h i 47 min. 

Nowo wybudowany odcinek łączący stację Włoszczowa Północ z Czarncą będzie miał długości 3,2 km i będzie zelektryfikowaną linią jednotorową. Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością maksymalną 100 km/h, a towarowe 80 km/h. Linia kolejowa uzyska numer 582, wykonawcą prac będzie ZUE 

– Zamówienie obejmuje także niezbędną dla zabudowy łącznicy przebudowę głowicy rozjazdowej posterunku odgałęźnego Czarnca i włączenie nowej linii w głowicę stacji Włoszczowa Północ wraz z urządzeniami sterowania i zasilania trakcyjnego oraz przebudowę głowicy rozjazdowej posterunku Czarnca – informuje wykonawca prac.

Opracowanie dokumentacji projektowej i roboty budowlane realizuje firma ZUE S.A. Inwestycję zaplanowano na lata 2017-2020. Wartość inwestycji to ponad 40 mln zł. Projekt pn. „Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Północ” będzie finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

To kolejna inwestycja zaplanowana do realizacji przez PLK w woj. świętokrzyskim. W ramach modernizacji linii kolejowych kompleksowo zmodernizowane zostaną stacje i przystanki na odcinkach: Skarżysko-Kamienna – Sandomierz i Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów. Inwestycje będą realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Aktualnie trwają także prace na stacji Włoszczowa Północ – powstał nowy peron i budowane jest przejście podziemne. Inwestycja jest realizowana w ramach modernizacji Centralnej Magistrali Kolejowej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony