Partnerzy serwisu:

Powstanie nowa łącznica Charsznica – Miechów? Szybszy dojazd z Krakowa do Olkusza

Kasper Fiszer 08.10.2020 4,8k

Powstanie nowa łącznica Charsznica – Miechów? Szybszy dojazd z Krakowa do Olkusza
Stacja Olkuszfot. FAREN1988, lic. CC BY-SA 3.0
Czy za kilka lat łatwiej będzie dojechać z Krakowa do Olkusza? PKP PLK rozważają możliwość budowy nowej łącznicy pomiędzy liniami 8 i 62. Na razie nie są jednak znane żadne szczegóły inwestycji.
Linia kolejowa nr 62 odgałęzia się od trasy Warszawa – Radom – Kielce – Kraków na stacji Tunel położonej w Uniejowie-Rędzinach na pograniczu województw małopolskiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Biegnie stamtąd w kierunku Sosnowca Głównego przez Wolbrom, Olkusz, Sławków i Sosnowiec Południowy. Bez zmiany czoła w Tunelu możliwy jest wjazd od strony Warszawy i Kielc. Pociągi kierowane linią nr 8 z Krakowa musiałyby dojechać do węzłowego Tunelu i zmienić tam kierunek jazdy.

Dogodniejszy dojazd z Krakowa

Być może układ torowy w tym rejonie istotnie się zmieni. – Obecnie na zlecenie PKP PLK realizowane jest studium wykonalności dla kolejowych inwestycji infrastrukturanych Małopolski. W jego ramach rozważane są różne opcje budowy czy rozbudowy infrastruktury, w tym budowa bezpośredniego połączenia linii kolejowych nr 8 i 62 – mówi Piotr Hamarnik z Zespołu Prasowego PKP PLK.

Choć zarządca infrastruktury nie podaje na razie żadnych szczegółów dotyczących przebiegu ewentualnej łącznicy, należy się spodziewać, że odgałęziałaby się ona od linii nr 62 w okolicach stacji Charsznica leżącej w Miechowie-Charsznicy (wieś zmieniła kilka lat temu swoją nazwę). Prowadziłaby zaś w okolice stacji w samym Miechowie. Umożliwiłoby to np. uruchomienie bezpośrednich i szybkich pociągów łączących Kraków z Olkuszem.

Analizy trwają, ale horyzont czasowy nie jest określony

Dziś podróżżujący pomiędzy tymi miastami muszą korzystać z połączeń z przesiadkami w Tunelu. Nie wszystkie kursy z Krakowa są zsynchronizowane z pociągami regionanymi z Kielc do Katowic, zdarza się więc, że przejazd trwałby łącznie nawet kilka godzin. To zaś powoduje, że oferta kolei jest mało konkurencyjna wobec przewoźników drogowych i transportu indywidualnego. Samochodem dystans ok. 40 km można pokonać w mniej niż godzinę.

Kiedy olkuszanie mogliby potencjalnie otrzymać możiwość dogodnego dojazdu do Krakowa koleją? – Po zakończeniu studium możliwe będzie zdefiniowanie nowych inwestycji w kolejnych latach – powiedział nam jedynie przedstawiciel PKP Polskich Linii Kolejowych.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony