Partnerzy serwisu:

Powstaną dwa nowe perony na linii kolejowej Białystok - Czeremcha

inf. pras., oprac. ms 16.09.2021 1,7k

Powstaną dwa nowe perony na linii kolejowej Białystok - Czeremcha
Obecnie istniejący przystanek w SuchowolcachFot. PKP Polskie Linie Kolejowe
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na prace przy lokalizacji nowego przystanku w Kleszczelach i Suchowolcach na linii kolejowej 32 Białystok - Czeremcha w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025. Ich budowa jeszcze niedawno była planowana w ramach modernizacji odcinka linii 32 od Lewek do Czeremchy, ale ta inwestycja wypadła z podstawowej listy RPO województwa podlaskiego.
Jak czytamy w informacji prasowej, budowa dwóch przystanków ma poprawić dostęp do kolei i zapewnić lepsze warunki podróży w powiecie hajnowskim. – Przebudowa peronów w Kleszczelach i Suchowolcach to kolejna inwestycja na Podlasiu, której celem jest likwidacja wykluczenia komunikacyjnego i zapewnienie lepszego dostępu do kolei mieszkańcom mniejszych miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Przystankowemu, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2025 roku miliard zł na budowę i modernizację przystanków – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Odcinek linii 32 bez modernizacji, będzie jak po modernizacji

Warto jednak zaznaczyć, że przebudowa i zmiana lokalizacji przystanków była projektowana wcześniej w ramach modernizacji lokalnej linii 32 od Lewek do Czeremchy. Ostatecznie ta inwestycja spadła z listy podstawowej RPO województwa podlaskiego. Zmodernizowano za to, chociaż z opóźnieniem, inny, dłuższy odcinek linii od Białegostoku do Bielska Podlaskiego, co przełożyło się na poprawę oferty.

Z kolei tory na większości odcinka od Lewek do Czeremchy udało się zaś wymienić w ramach projektu "Polepszenie jakości usług przewozowych na liniach objazdowych 31, 32, 36" prowadzonego od stycznia 2017 r. Dzięki niemu na linii 32 dokonano kompleksowej wymiany nawierzchni torowej, wybudowano i wymieniono rozjazdy. Efektem prac jest podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 100 km/h. Dzięki temu na prawie całej trasie są niezłe parametry prędkości, a projekt przebudowy dwóch przystanków, wcześniej planowany w ramach modernizacji, zrealizowany zostanie z rządowego "programu przystankowego". 

Co powstanie w Kleszczelach i Suchowolcach?

- W Kleszczelach lokalizacja przystanku bliżej drogi krajowej (nr 66) i przejazdu kolejowo-drogowego skróci dostęp do pociągów podróżnym dojeżdżającym do kolei samochodami. Nowy wyższy peron ułatwi wsiadanie i wysiadanie. Przewidziano na nim wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewni lepszą orientację także po zmroku. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Na potrzeby rowerzystów ustawione zostaną stojaki rowerowe - informuje PKP PLK.

Z kolei w Suchowolcach przebudowany peron zapewni dostęp do pociągów wszystkim podróżnym. Warunki obsługi będą podobne jak w Kleszczelach. Obok przystanku zostanie zmodernizowany przejazd kolejowo-drogowy. Wyposażenie skrzyżowania w sygnalizację świetlną i dźwiękową zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Prowadzenie prac nie ograniczy korzystania z kolei, gdyż podróżni będą mogli korzystać z peronu tymczasowego. Rozpoczęcie prac jest planowane na IV kw. br., a zakończenie w połowie 2022 r. Obecnie zarówno w Kleszczelach jak i w Suchowolcach zatrzymuje się 7 par pociągów osobowych dziennie w kierunku Białegostoku lub Bielska Podlaskiego oraz do Czeremchy.

Uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przyjęto w maju. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.  Na liście podstawowej Programu są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W województwie podlaskim na liście podstawowej Programu Przystankowego jest 17 lokalizacji. Poza Kleszczelami i Suchowolcami to: Czarnowo-Undy, Czerwony Bór, Jamiołki, Łubnica Łomżyńska, Kołaki, Kulesze Kościelne, Roszki Leśne, Wnory, Płonka, Sokoły, Śniadowo, Sokole Białostockie, Żednia, Zajezierce, Waliły. Ponadto jest także ponad 30 lokalizacji na liście rezerwowej.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony