Partnerzy serwisu:

Powódź uszkodziła most drogowy pod Nowym Sączem. Na ratunek rusza kolej

Michał Szymajda 24.07.2020 4,8k

Powódź uszkodziła most drogowy pod Nowym Sączem. Na ratunek rusza kolej
Pociąg Polregio w Nowym Sączufot. M. Szymajda
22 czerwca, po bardzo silnych opadach deszczu, uszkodzony został most na rzece Kamienicy pod Nowym Sączem. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się mieszkańcy kilkunastu miejscowości powiatu nowosądeckiego, szczególnie w gminie Kamionka Wielka. Wezbrane wody oszczędziły jednak most kolejowy.
Most drogowy na Kamienicy to jedyna przeprawa, która pozwala zmotoryzowanym łatwo przemieścić się z Nowego Sącza do Jamnicy, Kamionki Małej i Kamionki Wielkiej. Tędy najszybciej dojedziemy też autem do miejscowości Królowa Polska i kilku innych wsi. Obecnie dostanie się z nich do Nowego Sącza wymaga ominięcia uszkodzonego mostu (zamknięto ruch nawet dla pieszych) i nadłożenia do kilkunastu kilometrów po wąskich lokalnych drogach. Mieszkańcy gminy Kamionka Wielka są tą sytuacją zirytowani, zwłaszcza że saperzy postawią tymczasową przeprawę dopiero w końcu września.

Zaledwie 100 metrów obok zniszczonego mostu przebiega jednak linia kolejowa, która łączy Nowy Sącz z Grybowem i Gorlicami. Korzystanie z niej może być alternatywą w dojazdach do miasta przynajmniej dla kilku miejscowości gdzie znajdują się stacje: w Jamnicy, Kamionce Wielkiej, Mszalnicy czy Ptaszkowej.

– Zdecydowaliśmy, że aby ulżyć mieszkańcom gminy Kamionki Wielkiej, od poniedziałku uruchomimy 8 par pociągów, które połączą Nowy Sącz z Ptaszkową. 4 pociągi pojadą przed południem, a 4 kolejne po południu – zapowiedział marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

– Tuż obok uszkodzonego mostu drogowego na Kamiennej jest most kolejowy i stacja kolejowa w Jamnicy. Z tego powodu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jako organizator przewozów na terenie Małopolski, chcąc ułatwić mieszkańcom przemieszczanie się, podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowych połączeń kolejowych na trasie Nowy Sącz – Ptaszkowa. Połączenia będą obsługiwane przez Polregio – poinformował nas przewoźnik.

Na razie pociągi umieszczono w rozkładzie jazdy do 29 sierpnia. Jeśli mieszkańcy będą z nich korzystać – nie wykluczone, że pozostaną w rozkładzie dłużej. Nowa, stała przeprawa drogowa na rzece Kamienicy ma stanąć dopiero w przyszłym roku.

Co niezwykle istotne: kolej w Nowym Sączu nie pierwszy raz pokazuje przewagę nad komunikacją drogową. Dwa lata temu, przy okazji remontu mostu drogowego na Dunajcu uruchomiono wewnątrzmiejskie pociągi w relacji Nowy Sącz – Chełmiec. Piszemy o tym tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony