Partnerzy serwisu:

Posłowie pytają, czemu w Pendolino słychać zawsze ten sam utwór Chopina

Kasper Fiszer 12.10.2021 5,1k

Posłowie pytają, czemu w Pendolino słychać zawsze ten sam utwór Chopina
Skład Pendolinofot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0
Twórczość Chopina to znacznie więcej niż jeden nokturn – zwracają uwagę posłowie Polski 2050 Hanna Gill-Piątek i Michał Gramatyka. Sugerują, że wielokrotne emitowanie tego samego utworu w pociągach Pendolino może być uciążliwe. Promocja najbardziej znanego polskiego kompozytora nie może stać się antypromocją – podkreślają parlamentarzyści.
Niemal każdy, kto choć raz podróżował pociągiem kategorii Express Intercity Premium, miał okazję obcować z ikoną polskiej kultury – muzyką Fryderyka Chopina. Planowo na każdym postoju z głośników płynie bowiem kilka taktów jednego z nokturnów słynnego kompozytora. Problem w tym, że są to wciąż te same takty – twierdzi dwoje posłów Polski 2050. Złożyli oni w tej sprawie interpelację skierowaną do ministrów aktywów państwowych oraz kultury, w której wnioskują o urozmaicenie repertuaru.

Promocja Chopina może stać się antypromocją

Argumentują oni, że choć nokturn Es-dur (op. 9) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych dzieł Chopina, „wielokrotne słuchanie tego samego motywu muzycznego może wzbudzać zniechęcenie słuchacza”, nawet jeśli muzyka jest najdoskonalsza. Posłowie zwracają uwagę, że niektórzy podróżni korzystają ze składów EIP wiele razy w ciągu miesiąca. Podkreślają też, że przy podróżach w najdłuższych relacjach, np. z Bielska-Białej do Gdyni, pasażerowie słyszą nokturn nawet kilkanaście razy.

Promocja twórczości Chopina może więc zamienić się w antypromocję – twierdzą Hanna Gill-Piątek i Michał Gramatyka. Sugerują, by PKP Intercity sięgnęło np. po cykl preludiów tego samego autora, co urozmaiciłoby muzycznie podróże składami Pendolino. Warto przy tym zaznaczyć, że Michał Gramatyka to ceniony muzyk sceny szantowej i folkowej związany m.in. z zespołem Perły i Łotry czy z tyskim festiwalem Port Pieśni Pracy. Hanna Gill-Piątek jest natomiast kojarzona m.in. z tematami transportowymi.

Resort kultury nie podejmie działań

Czy propozycja posłów zrzeszonych w klubie Szymona Hołowni doczeka się realizacji? Na razie otrzymali oni odpowiedź ze strony Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Resort wskazuje w niej jednak, że nie pełni nadzoru nad PKP Intercity, nie może więc podjąć żadnych konkretnych kroków w celu zmiany repertuaru w pociągach. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w ministerstwie, sugeruje skierowanie uwag do PKP SA.

Jak wynika z obserwacji naszej redakcji, w ostatnim czasie nokturn odgrywany jest często tylko przy niektórych postojach pociągów EIP. Dodajmy, że utwór nie był zmieniany od momentu pojawienia się w rozkładach jazdy kursów Pendolino, a więc od 2014 r.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony