Partnerzy serwisu:

Poseł Król chce zmian w nazwach bydgoskich przystanków kolejowych

Michał Szymajda 13.07.2021 6,9k

Poseł Król chce zmian w nazwach bydgoskich przystanków kolejowych
Przystanek Bydgoszcz BielawyFot. UMWK-P, Tymon Markowski
Coraz więcej samorządów i posłów zwraca uwagę na niewłaściwe, ich zdaniem, nazewnictwo stacji i przystanków. PKP PLK uzasadnia, że ważne jest też to, czy do istniejącej nazwy przyzwyczaili się pasażerowie i mieszkańcy.
Poseł Król zwraca uwagę, że dwa przystanki kolejowe, istniejące w granicach Bydgoszczy, posiadają nazwy, które nie wskazują na ich położenie. W pierwszym przypadku chodzi o przystanek Bydgoszcz Bielawy, na którym zatrzymują się m.in. pociągi regionalne zmierzające do Torunia.

Poseł pyta o nazwy bydgoskich przystanków

– Przystanek, zlokalizowany przy ul. Kamiennej, znajduje się w granicach osiedla Bartodzieje, a nie na terenie sąsiadującego osiedla Bielawy, na co wskazuje jej nazwa, co bez wątpienia jest mylące dla pasażerów – zauważa poseł Piotr Król. Podaje też inny przykład przystanku Bydgoszcz Akademia, który znajduje się na linii Bydgoszcz Wschód – Chełmża, o którą stoczoną ostatnio prawdziwą batalię.

– Jej nazwa odnosi się do nieistniejącej już w pobliżu uczelni wyższej, tzn. Akademii Techniczno-Rolniczej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, która istniała w latach 1974-2006, a obecnie funkcjonujący Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich ma zostać przekształcony w Politechnikę Bydgoską. Ta nazwa stacji również dezorientuje podróżujących – napisał poseł i zwrócił się do ministerstwa infrastruktury z pytaniem o możliwość przekształcenie nazw dwóch przystanków.

Ministerstwo wskazuje na przyzwyczajenia pasażerów


Odpowiedź ministerstwa jest taka sama jak w wielu innych przypadkach (np. jeśli chodzi o postulowane zmiany w Radomiu). Z wnioskiem o zmianę nazwy stacji mogą występować m.in. władze gminy, na terenie której położona jest stacja lub przystanek osobowy, kierując zgłoszenie do właściwego dla danego obiektu Zakładu Linii Kolejowych (jednostki organizacyjnej PLK). W omawianym przypadku jest to Zakład Linii Kolejowych w Bydgoszczy. Do wniosku należy dołączyć uchwałę rady gminy właściwej terytorialnie dla danej stacji lub przystanku osobowego wyrażającą opinię w zakresie postulowanej zmiany. Przy czym koszty takiej zmiany nazwy ponosi wnioskodawca, a na zmianę czeka się sporo, co wynika z konieczności m.in. naniesienia poprawek w rozkładach jazdy.

Resort infrastruktury podnosi też niebagatelną sprawę, dotyczącą przyzwyczajeń pasażerów.

– Obie nazwy przystanków są nazwami historycznymi, występują od początku istnienia przedmiotowych obiektów i są utrwalone w lokalnej świadomości społecznej. Przystanek Bydgoszcz Akademia usytuowany jest w pobliżu kompleksu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Jego nazwa nawiązuje do dawnej nazwy uczelni (Akademia Techniczno-Rolnicza). Natomiast nazwa przystanku Bydgoszcz Bielawy wywodzi się od dawnej podbydgoskiej gminy Bielawy, która pozostawała poza obszarem miasta do końca XIX wieku – napisał Rafał Weber reprezentujący ministerstwo infrastruktury.

Warto przypomnieć, że także PKP PLK zdarzają się wpadki dotyczące zastosowania omyłkowego nazewnictwa. Tak było ostatnio w Radomiu.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony