Partnerzy serwisu:

Poseł docieka, kto chciał usunąć Pileckiego z nazwy pociągu

Michał Szymajda 27.10.2017 3,1k

Poseł docieka, kto chciał usunąć Pileckiego z nazwy pociągu
zdjęcie ilustracyjneFot. SM42.pl, Łukasz Piotrowski
Wygląda na to, że tematyka nazewnictwa pociągów jest posłom Kukiz 15' szczególnie bliska. Poseł, a także historyk i nauczyciel akademicki z Małopolski, Józef Brynkus, zaniepokoił się brakiem pociągu Pilecki w nowym rozkładzie jazdy. Jest jednak nadzieja, że pociąg o tej nazwie pojedzie na innej trasie.
– Na portalach i forach społecznościowych środowisk pracowników Polskich Kolei Państwowych pojawiły się liczne informacje, że w ramach kampanii nadawania poprzez konkursy regionalnych nazw pociągom PKP Intercity i TLK, niektóre z tych nazw mają ulec zmianom – pisze do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa poseł Brynkus. – Jedną z najbardziej bulwersujących pogłosek jest ta mówiąca o likwidacji nazwy „Pilecki” (…). Ta miałaby zostać zastąpiona inną, nawiązującą do regionalnych produktów czy przysmaków – pisze do ministerstwa.

"Czy PKP są spółką polską?"

– Czy jakikolwiek „produkt regionalny” może być lepszym znakiem wyróżniającym, niż postać największego polskiego bohatera II wojny światowej, identyfikowalna także szeroko poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej? Czy PKP są spółką polską i czy nie powinny realizować idei kreowania pozytywnego oraz prawdziwego wizerunku Polski i Polaków (…)? Proszę również o podjęcie działań zmierzających do zablokowania tego antypolskiego pomysłu. Jeżeli informacja jest nieprawdziwa, pragnę zwrócić uwagę pana ministra, że upowszechnianie takich informacji może kreować nie tylko zły wizerunek PKP SA, ale także niekorzystną i antypolską narrację w wielu środowiskach – dodaje, wyraźnie oburzony, poseł.

MIB zapytał PKP Intercity, co zamierza zrobić ze sprawą sygnalizowaną przez posła. Ministerstwo otrzymało informację zwrotną, że nazwa została wybrana w czasie internetowego plebiscytu na nazwy pociągów kursujących w rozkładzie jazdy 2016/2017. – Jednym z głównych założeń plebiscytu jest to, że wybrane przez internautów nazwy funkcjonują w wybranym rozkładzie jazdy – odpowiada posłowi podsekretarz stanu w MIB, Andrzej Bittel.

A jednak. Jest szansa na "Pileckiego"

– Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wystąpienia strony społecznej oraz oczekiwania MIB, w rocznym rozkładzie jazdy pociągów edycji 2017/2018 nazwę „Pilecki” będzie nosił inny pociąg. Z uwagi na fakt, że prace nad ostatecznym kształtem rozkładu jazdy pociągów edycji 2017/2018 nie zostały jeszcze zakończone, przedstawione informacje dotyczące tego rozkładu jazdy mogą ulec zmianie – pocieszył posła minister Bittel.

W zeszłym roku PKP Intercity skrytykował za nazwy, pochodzący z tego samego ugrupowania, skrajnie prawicowy poseł Adam Andruszkiewicz. W jego opinii nazwy pociągów takie jak Świętopełk, Czcibór czy Dionizos "promowały pogańskie i mityczne bóstwa". Nie podobała mu się również nazwa "Aurora" (z łaciny to zorza polarna), która jego zdaniem promowała symbol radzieckiej rewolucji – pancernik Aurora.

Rotmistrz Witold Pilecki uchodzi za jednego z najodważniejszych Polaków w historii. Zasłynął jako współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, jako żołnierz Armii Krajowej był więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz. Był autorem raportów o Holocauście, jako jeden z pierwszych opisał to, co działo się w niemieckich obozach koncentracyjnych. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Rehabilitowany został już w wolnej Polsce, w 1990 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony