Partnerzy serwisu:

Portugalia elektryfikuje linie kolejowe na północy kraju

Michał Szymajda 21.07.2019 2,7k

Portugalia elektryfikuje linie kolejowe na północy kraju
Pociąg na stacji kolejowy Porto São Bentofot. M. Szymajda
16 lipca premier Portugalii Antonio Costa i minister infrastruktury Pedro Nuno wzięli udział w kolejnym etapie elektryfikacji portugalskich kolei. Zelektryfikowano dwa odcinki linii kolejowych na północ i wschód od Porto.
Projekt, który zakończono w połowie lipca, ma związek z rządowym planem Ferrovia 2020 (Kolej 2020), w ramach których rząd dofinansowuje niektóre strategiczne projekty Kolei Portugalskich (CP). To ważne, ponieważ w ostatnich latach mocno podkreślane było coraz większe zapóźnienie inwestycyjne CP, co podkreślały związki zawodowe kolejarzy, organizując kilkanaście strajków, które powodowały zatrzymanie pociągów w całym kraju.

Najnowszym osiągnięciem jest elektryfikacja odcinka linii Porto – Pocinho, od miasteczka Caide do Marco de Canaveses. Odcinek liczy 14,2 kilometra i jest fragmentem popularnego wśród turystów odcinka Kolei Doliny Douro, portugalskiej mekki winiarskiej. Odcinek zelektryfikowano napięciem o parametrach 25kV 50Hz, typowym dla Portugalii. W następnych latach elektryfikacja ma postępować dalej w głąb kraju. Na razie elektrycznym pociągiem dojedziemy do Marco de Canaveses, a dalej spalinowym zespołem trakcyjnym do Pocinho.

Portugalczycy zakończyli także elektryfikację odcinka pomiędzy Nine (skąd odchodzi linia do Bragi) do Viana do Castello. 44-kilometrowy odcinek linii z Porto do granicy hiszpańskiej (i dalej do Vigo) pozwoli na uruchomienie wydłużenie do Viana do Castelo pociągów intercidades ze stolicy kraju – Lizbony. Czas jazdy pociągów z Porto do Viany skróci się dzięki elektryfikacji, wymianie systemów sterowania ruchem kolejowym oraz wymianie torów o około 12 minut. Przebudowa pozwoli także na uruchomienie dłuższych (750 m.) pociągów towarowych. Prace związane z elektryfikacją w następnych latach również będą kontynuowane, aż do granicy z Hiszpanią.

Obie inwestycje kosztowały 27 mln euro.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony