Partnerzy serwisu:

Poronin: W przyszłym roku budowa przejścia podziemnego

Roman Czubiński 13.10.2022 1,2k

Poronin: W przyszłym roku budowa przejścia podziemnego
fot. Kamil Czaiński - praca własna, lic. CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org
W Poroninie pod torami stacyjnymi powstanie tunel dla pieszych. Inwestycja jest zamawiana osobno, ponieważ – jak informuje PKP PLK – lokalne władze przez długi czas domagały się pozostawienia na stacji przejścia w poziomie szyn. Obiekt musi zostać wykonany do końca przyszłego roku – zarządca infrastruktury zapewnia, że jego budowa nie spowoduje dodatkowych utrudnień.
PKP PLK poszukuje wykonawcy przejścia pod torami na stacji Poronin (w km 37,688 linii 99). Tunel dla pieszych ma być wyposażony w dojścia, schody i urządzenia dźwigowe. Zwycięzca przetargu ma też przeprowadzić likwidację obecnego, tymczasowego dojścia do peronu nr 2, przecinającego tor nr 3.

Jedynym kryterium udzielenia zamówienia jest cena. Oferty można składać do 15 listopada. Muszą one zachować ważność do 13 lutego przyszłego roku. Ostateczny wybór wykonawcy nastąpi w drodze aukcji elektronicznej.

Czemu zamówienie podzielono?


Umowę na modernizację linii 99 Chabówka – Zakopane podpisano w marcu 2018 r.. Później, bo dopiero w sierpniu bieżącego roku, PKP PLK ogłosiły przetarg na przebudowę m. in. peronu pierwszego w Poroninie. Teraz rozpoczęto procedurę wyboru wykonawcy kolejnego elementu infrastruktury na stacji. Dlaczego zarządca infrastruktury podzielił skoncentrowane w Poroninie inwestycje na osobne postępowania, zamiast zamówić je za jednym zamachem?

Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP PLK tłumaczy, że budowa przejścia podziemnego w Poroninie została uwzględniona w projekcie modernizacji linii 99 jako dodatkowe zadanie. Znaczenie miał też postulat lokalnego samorządu, który – według naszej rozmówczyni – dopiero z czasem okazał się niemożliwy do spełnienia. – Na etapie uzgodnień projektu Gmina Poronin wnioskowała o pozostawienie istniejącego przejścia w poziomie szyn na stacji Poronin. Jednak warunki techniczne, m. in. usytuowanie przejścia na głowicy rozjazdowej, zmiana parametrów linii kolejowej, a także podwyższenie peronów na stacji, wykluczają zachowanie istniejącego traktu przez tory – twierdzi nasza rozmówczyni.

Nie będzie dodatkowych utrudnień - zapewnia PLK

– Po wspólnych konsultacjach i wizjach w terenie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Gminy, PKP PLK zdecydowały o budowie przejścia podziemnego na stacji Poronin – kontynuuje Szalacha. Nowy obiekt ma zapewnić komfortowe dojście do peronów, a z drugiej strony – do przystanku autobusowego. Budowa tunelu ma usprawnić przesiadki między środkami transportu zbiorowego. W pobliżu stacji znajduje się bowiem duży drogowy węzeł komunikacyjny.

Przedstawicielka PKP PLK zapewnia, że budowa przejścia nie będzie wymagała dodatkowych zmian w organizacji ruchu pociągów. Inwestycja ma być realizowana w zaplanowanych fazach, przyjętych dla modernizacji linii 99. Prace trzeba będzie wykonać w ciągu jednego sezonu budowlanego – inwestycja będzie dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej (Program Operacyjny „Infrastruktura i Środowisko” 2014-2020).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony