Partnerzy serwisu:

Pomorze znów najbardziej kolejowym regionem w Polsce

inf. pras oprac. JM 10.06.2021 4,9k

arrow
arrow
Pomorze znów najbardziej kolejowym regionem w Polsce
Fot. pomorskie.eu
Pomorze znów najbardziej kolejowym regionem w Polsce
Pomorze znów najbardziej kolejowym regionem w Polsce
Urząd Transportu Kolejowego przygotował najnowszy raport o pasażerskich przewozach kolejowych. Samorząd województwa pomorskiego podkreśla, że według podanych danych jego mieszkańcy korzystają z kolei najczęściej.
Jak podkreśla samorząd, mieszkańcy województwa pomorskiego najchętniej w kraju korzystają z pociągów. Wskaźnik wykorzystania kolei w naszym regionie w 2020 r. wyniósł 15,9. I pomimo pandemii jest najwyższy w Polsce. Łącznie z pociągów na Pomorzu, w minionym roku skorzystało 37,3 mln podróżnych. To drugi wynik w kraju – wynika z raportu o pasażerskich przewozach kolejowych, który przygotował Urząd Transportu Kolejowego.

Miliony pasażerów…

W ciągu ostatnich sześciu lat, coraz więcej mieszkańców Pomorza wybierało pociągi jako środek komunikacji. – Z roku na rok liczba pasażerów zwiększała się o kilka milionów. Rekordowy był rok 2019 r., kiedy to odprawionych zostało 61 mln pasażerów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego cytowany w komunikacie.

Niestety rok 2020 okazał się ciężki. Pandemia koronawirusa, lockdowny, system pracy i nauki zdalnej zaskoczyły wszystkich. – Tak jak przewidywaliśmy liczba pasażerów znacząco spadła do ponad 37 mln. Ale to i tak drugi najlepszy wynik w kraju – dodaje marszałek. Pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje Mazowsze. – W przeciwieństwie do innych regionów nie wprowadzaliśmy drastycznych ograniczeń w rozkładzie jazdy. Oczywiście wiązało się to z dużymi kosztami jednak uznaliśmy, że nie wszyscy mieszkańcy mogą zdalnie pracować, i muszą mieć możliwość szybkiego i bezpiecznego dojazdu do pracy – zaznacza marszałek Struk.

Łącznie z usług wszystkich przewoźników kolejowych w Polsce w 2020 r. skorzystało prawie 210 mln pasażerów.

…wybierają kolej

Zdaniem samorządu, do wybrania pociągu zachęca mieszkańców dobra oferta przewozowa i dopasowany do potrzeb rozkład jazdy – czy to w codziennych dojazdach czy też turystycznych wycieczkach. Od wielu lat na Pomorzu rośnie tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei”. Jest to liczba, która pokazuje jak często jeździmy pociągami w ciągu roku. W 2020 roku wyniósł on 15,9. To najwięcej w Polsce. – Po raz kolejny okazuje się, że Pomorzanie wolą jechać pociągiem niż np. własnym samochodem – podkreśla marszałek Struk.

To, zdaniem województwa, duża szansa na odzyskanie pasażerów i zdobycie nowych. Na drugim miejscu podium uplanowało się Mazowsze, a na trzecim Dolny Śląsk. Pomorski wskaźnik jest też prawie trzy razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Inwestycje w infrastrukturę

Region przypomina o realizacji polityki prokolejowej. – Konsekwentnie realizujemy naszą wizje regionu nastawionego na transport szynowy– mówi marszałek. Kolejowe inwestycje to zarówno prace związane z modernizacją infrastruktury, jak i zakup nowego taboru. – Rozpoczynamy właśnie elektryfikację linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, powstają nowe przystanki. Po pomorskich szlakach kursuje już 10 nowych elektrycznych składów Impuls. W planach mamy kolejne inwestycje w nowoczesny i przyjazny pasażerom oraz środowisku tabor – wylicza Mieczysław Struk.

Samorząd wspomina też o podpisanych z przewoźnikami (Polregio i PKP SKM) wieloletnich umowach przewozowych. Dzięki temu mogą oni zachować płynność finansową – choć SKM stwierdziła, że pięcioletnia umowa jest zbyt krótka, by umożliwić inwestycje.

Wspólna taryfa

Od ponad roku działa na terenie Gdańska wspólny bilet na kolej i komunikację miejską. Porozumienie samorządu województwa i miasta Gdańska ułatwiło podróżowanie po stolicy metropolii. Na wszystkich liniach kolejowych w województwie obowiązuje także jednolita Taryfa Pomorska, przez co pasażerowie nie muszą sprawdzać czy jadą pociągiem Polregio czy SKM. Z budżetu województwa wspierane są także finansowo inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury kolejowej, jak np. przygotowanie dokumentacji projektowej czy studiów wykonalności. Dość powiedzieć, że w ciągu najbliższych 6 lat z budżetu województwa na transport kolejowy przeznaczonych będzie około miliarda złotych - podsumowuje samorząd.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony