Partnerzy serwisu:

Pomorze bez programu Kolej Plus. Linia 212 nie będzie rewitalizowana

Michał Szymajda 06.04.2021 6,3k

Pomorze bez programu Kolej Plus. Linia 212 nie będzie rewitalizowana
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Nie będzie rewitalizacji linii kolejowej 212 na odcinku Korzybie – Bytów z programu Kolej Plus. Gmina Kępice – lider projektu – wysłała do PKP PLK pismo z wnioskiem o skreślenie inicjatywy z listy. Nie przejdzie więc ona do drugiego etapu kwalifikacji.
Pomysł na rewitalizację trasy odcinka linii 212 między Korzybiem a Bytowem zakiełkował w głowach samorządowców z gminy Kępice. Chcieli oni odbudować znaczenie węzła kolejowego w Korzybiu, gdzie obecnie, po zmodernizowanej linii 405, jeżdżą już pociągi w relacji Szczecinek – Słupsk i Miastko – Słupsk. Odbudowa linii pozwoliłaby z Bytowa jeździć zarówno do Korzybia, Kępic i Miasta, ale także do Słupska z przesiadką w Korzybiu. Byłaby to dobra alternatywa dla nielicznych połączeń PKS na tej trasie.

Partycypować w stworzeniu wstępnej dokumentacji dla odbudowy chciał, poza gminą Kępice także powiat słupski. Dwa podmioty nie zdołały jednak przekonać do tego powiatu bytowskiego, o czym pisaliśmy tutaj. Powiat bytowski stwierdził, że pieniędzy na dokumentację nie przekaże. Bał się, że będzie musiał utrzymywać ruch na linii w przyszłości.

– Żałuję, że nie udało się doprowadzić do wspólnego sfinansowania tej wstępnej dokumentacji przez powiaty słupski i bytowski oraz gminę Kępice. Kluczowa była tu decyzja samorządu powiatu bytowskiego, który nie zdecydował się na przeznaczenie pieniędzy na ten cel (…). Na dziś to koniec projektu związanego z programem Kolej Plus jeśli chodzi o linię 212. Możemy oczywiście prosić stronę rządową o sfinansowanie tej inwestycji, ale myślę, że warto też pokazać własną inicjatywę i współpracę w tej mierze. To jest bardzo ważna linia kolejowa dla naszego regionu i warto, by nie była tylko kreską na mapie – powiedział w rozmowie z Radiem Gdańsk starosta słupski Paweł Lisowski.

Burmistrzyni Kępic, Magdalena Majewska, zapowiedziała, że to nie koniec walki o rewitalizację 212, którą na razie toczą samotnie drezyniarze.

– Jeśli nasi koledzy z Bytowa i powiatu bytowskiego będą chcieli i są gotowi do dalszych prac nad tym projektem, ale już z innym finansowaniem, to my oczywiście jesteśmy za współpracą. Na pewno będziemy chcieli, by ta linia znalazła się w strategii województwa pomorskiego – powiedziała.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony