Partnerzy serwisu:

Pomorskie zawiadamia o nieważności przetargu na przewozy po PKM

Jakub Madrjas 04.10.2022 3,4k

Pomorskie zawiadamia o nieważności przetargu na przewozy po PKM
zdjęcie ilustracyjnefot. PKM
Komplikuje się sprawa wyboru przewoźnika, który za dwa miesiące ma przejąć obsługę pociągów po linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Urząd Marszałkowski poinformował o nieważności postępowania.
Dopiero w połowie września uruchomiony został pomorski przetarg na wybór przewoźnika do obsługi połączeń kolejowych po linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Obecnie kursują tam Polregio i SKM Trójmiasto, z tym że umowy kończą się 10 grudnia tego roku. Nowa umowa ma obowiązywać od 11 grudnia 2022 r. do 12 grudnia 2026 r., ale nie wiadomo, z kim zostanie podpisana.

Urzędnicy tłumaczą, że nie można było uruchomić postępowania wcześniej, skoro wciąż niewyjaśnione są kwestie środków na tabor z KPO oraz elektryfikacji linii 201 prowadzącej do PKM, którą miała się zająć PKP PLK ale inwestycję opóźniła o kilka lat. Przetarg ogłoszono więc dopiero teraz, ale trzy firmy w nim konkurujące - Arriva RP, SKM i Polregio mają szereg wątpliwości, i odwołały się od warunków przetargu do KIO.

Rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą ma się odbyć pojutrze, 6 października. Tymczasem dziś (4 października) w dokumentacji przetargu pojawił się zaskakujący dokument – podpisane przez Województwo Pomorskie... Zawiadomienie o nieważności postępowania. 

W uzasadnieniu czytamy, że w postępowaniu znalazło się pouczenie o możliwości odwołania się przez wykonawców do KIO co zdaniem urzędu... jest niezgodne z prawem. Taką opinię – że do zamówienia na usługi kolejowych przewozów pasażerskich nie stosuje się ustawy PZP – z Urzędu Zamówień Publicznych samorząd miał uzyskać od prowadzącego inny przetarg na przewozy Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Niemożność odwołania się do KIO jest zaskakująca, jednak zdaniem pomorskich urzędników to właściwy obecnie tryb, a informacja o możliwości złożenia odwołań, jako niezgodna z prawem, powoduje nieważność całego postępowania.

Co dalej? Według naszych informacji, samorząd wstrzyma się dalszymi krokami przynajmniej do czwartkowej rozprawy przed KIO. Wciąż jest chęć wyboru przewoźnika w trybie konkurencyjnym, ale jak wskazuje powołanie się na doświadczenia woj. kujawsko-pomorskiego w dzisiejszym zawiadomieniu, może to być tryb inny niż przetargowy. Do sprawy będziemy wracać. 

[Aktualizacja godz. 16:20] Stanowisko zarządu województwa

– Zarząd Województwa Pomorskiego podjął dziś decyzję o zatwierdzeniu nieważności postepowania przetargowego dotyczącego przewozów pasażerskich na liniach PKM od grudnia br. do grudnia 2026. Decyzja ta podyktowana jest kwestiami formalno-prawnymi związanymi z uruchomioną procedurą przetargową. W najbliższym czasie ogłoszone zostanie nowe postepowanie dotyczące ww. przewozów. Będzie ono przeprowadzone w innej formule, pozwoli jednak na dotrzymanie terminów i uruchomienie przewozów od grudnia br. – poinformował rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Michał Piotrowski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Przetargi
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony