Partnerzy serwisu:

Pomorskie z najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei

inf. pras 08.08.2020 3,7k

Pomorskie z najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei
rys. PKM
Prawie 61 mln pasażerów skorzystało w 2019 r. z pociągów kursujących na terenie województwa pomorskiego. Statystyczny mieszkaniec regionu w ubiegłym roku jechał pociągiem 26,1 razy. To najwięcej w Polsce. Pod tym względem Pomorze od lat jest krajowym liderem - podkreśla samorząd.
Urząd Transportu Kolejowego przedstawił raport z działalności przewoźników kolejowych w Polsce w 2019 r. Województwo pomorskie zwraca uwagę, że według danych z kolei na jego terenie skorzystało 61 mln pasażerów. Tak zwany „wskaźnik wykorzystania kolei” to średnia liczba przejazdów, jaką w ciągu roku odbywa mieszkaniec regionu. W województwie pomorskim, w ubiegłym roku ten wskaźnik wyniósł 26,1. To trzy razy więcej niż średnia w kraju, która wynosi 8,7.

– Cieszę się, że mieszkańcy regionu tak chętnie podróżują koleją i że pod tym względem jesteśmy krajowym liderem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego cytowany w komunikacie. To pokazuje m.in, że budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej bardzo przyczyniła się do kolejowej rewolucji w regionie - uważa samorząd. Drugi wynik w kraju osiągnęło województwo mazowieckie (19,4) a trzeci Dolny Śląsk (11,2).

Kolejowy rok 2019 był rekordowy w skali całej Polski. Jak wynika z raportu UTK, z usług wszystkich przewoźników skorzystało prawie 336 mln pasażerów, co  świadczy o rosnącej atrakcyjności kolei. Tak wysoka pozycja regionu w rankingu to zasługa wielu lat inwestycji w kolej. – Konsekwentnie realizujemy naszą politykę rozwoju Pomorza, jako regionu który stawia na transport szynowy.  Sześćdziesiąt milionów pasażerów w 2019 r. jest tego najlepszym dowodem – mówi marszałek Struk. Kolejowe inwestycje to zarówno prace związane z modernizacją infrastruktury, jak i zakup nowego taboru. – Zmodernizowana została trasa z Miastka przez Słupsk do Ustki. Powstają nowe przystanki. A do tego po pomorskich szlakach kursuje już 10 nowych elektrycznych składów Impuls – wylicza Mieczysław Struk.

Samorząd województwa podkreśla, że wspiera także finansowo inne inwestycje prowadzone przez zarządców infrastruktury kolejowej, jak np. przygotowanie dokumentacji projektowej czy studiów wykonalności. Ale samorząd województwa nie zamierza poprzestać na już zrealizowanych inwestycjach. – Będziemy elektryfikować linię Pomorskiej Kolei Metropolitalnej oraz budować nowy przystanek Gdańsk Firoga. Trwają także przetargi na budowę tzw. bajpasu kartuskiego – wylicza marszałek. Rozważane są także kolejne kolejowe inwestycje, które będą planowane do realizacji w przyszłej unijnej perspektywie finansowej.

Więcej na temat przewozów pasażerskich w Polsce w 2019 roku piszemy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony