Partnerzy serwisu:

Pomorskie podsumowuje rok na kolei

Aleksander Olszak, pomorskie.eu 03.01.2019 2,1k

Pomorskie podsumowuje rok na kolei
Rok 2018 dla kolei na Pomorzu był bardzo udany. Samorząd województwa kupił nowe elektryczne pociągi, a dzięki unijnemu wsparciu cztery dworce zyskały zupełnie nowe życie. Otwarto również oferty na elektryfikację linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. A to wszystko dla 53,2 mln pasażerów.
Nowoczesne dworce

Samorząd województwa przypomina że Kartuzy, Kościerzyna, Starogard Gdański i Kwidzyn w 2018 roku otrzymały wyremontowane budynki dworcowe. Współczesne dworce to nie tylko punkt obsługi podróżnych. Za 25 mln zł w Kartuzach w budynku dworcowym powstała nowoczesna biblioteka i punkt informacji turystycznej. Podobnie jest w Kwidzynie. Wraz z kolejowymi dworcami powstają węzły integracyjne, parkingi czy drogi dla rowerów i chodniki dla pieszych. Dzięki temu podróżni mogą wygodnie przesiadać się pomiędzy różnymi środkami transportu.

Modernizacja pomorskich dworców została doceniona w konkursie na „Dworzec Roku 2018". Głosami podróżnych wyróżniony został dworzec kolejowy w Kartuzach – przypomina samorząd.

Nowe przystanki

W grudniu 2017 roku zostały uruchomione dwa nowe przystanki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Gdyni. Pierwszy, czyli Gdynia Stadion służy nie tylko kibicom udającym się na mecze na miejskim stadionie, ale przede wszystkim pracownikom licznych biurowców, które powstały w rejonie ulicy Łużyckiej. W 2018 r. z ozdobionych charakterystycznymi czerwonymi wiatami nowych peronów w Gdyni skorzystało kilkadziesiąt tysięcy pasażerów.

PKM z prądem

Pod koniec 2018 roku Pomorska Kolej Metropolitalna otworzyła oferty w przetargu na projekt elektryfikacji linii od Gdańska Wrzeszcza do połączenia z linią kolejową Gdynia – Kościerzyna na stacji Gdańsk Osowa. Projekt obejmuje nie tylko elektryfikację linii, ale również budowę nowego przystanku. Gdańsk Firoga będzie służyć pracownikom tzw. gdańskiej doliny krzemowej. Z projektem elektryfikacji linii PKM związany był również zakup nowoczesnych elektrycznych pociągów. Za około 220 mln zł samorząd województwa kupił aż 9 jednostek Impuls. Pierwsze już od grudnia wożą pasażerów pomiędzy Słupskiem a Trójmiastem i Elblągiem.

Pasażerski rekord

Rok 2018 to kolejny rok, w którym rośnie liczba pasażerów w pomorskich pociągach. 27 grudnia z linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej skorzystał czteromilionowy pasażer. Liczba podróżnych wybierających kolej rośnie każdego roku. Pociągi na linii PKM przewożą więcej mieszkańców regionu oraz turystów. Również na pozostałych liniach regionalnych jest coraz więcej podróżnych. W całym roku było ich aż 53,2 mln – podsumowuje samorząd.

W 2019 roku planowane są kolejne inwestycje, które usprawnią kolejową komunikację na Pomorzu – zapewnia samorząd.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony