Partnerzy serwisu:

Pomorskie kupuje trzeci pociąg z Newagu. Dostawa przed terminem?

Jakub Madrjas 06.12.2022 5,2k

Pomorskie kupuje trzeci pociąg z Newagu. Dostawa przed terminem?
wiz. Newag
Zarząd Województwa Pomorskiego podjął dziś (6 grudnia) uchwałę, na mocy której zakupiony zostanie kolejny – trzeci – elektryczny zespół trakcyjny w ramach umowy z Newagiem. Zapowiada chęć pełnego zamówienia na trzydzieści jeden pociągów.
Nietypowa umowa na dwa nowe elektryczne zespoły trakcyjne z opcją na dokupienie dodatkowych 29 pojazdów została podpisana przez Newag z pomorskim samorządem w sierpniu.  Dziś (6 grudnia) zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie skorzystania z prawa opcji zwiększającego przedmiot zamówienia o dostawę kolejnej 1 sztuki fabrycznie nowego EZT typu 1 (do obsługi przewozów regionalnych) po cenie jednostkowej podanej przez Wykonawcę w ofercie dla tego typu pojazdu (czyli 25,9 mln zł netto).

Dostawa przed terminem? 

Województwo podkreśla w komunikacie, że to pierwszy krok do pełnego wykorzystania zamówienia na dostawę nowego taboru kolejowego, tak potrzebnego w regionie. Kolejne decyzje dotyczące zwiększenia zamówienia o dodatkowe pojazdy będą podejmowane w roku 2023. Kontrakt przewiduje możliwość dostarczenia do 29 sztuk dodatkowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

– Z rozmów z przedstawicielami spółki Newag wiemy, że dostawa pierwszych dwóch zamówionych pojazdów zostanie przyśpieszona i dotrą one do nas w grudniu 2023 roku, a nie w 2024 roku. Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę z tak solidnym partnerem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego cytowany w komunikacie.

Co ze środkami na tabor?


Samorząd przypomina jednocześnie, że mija właśnie czwarty tydzień od wysłania do zarządu PKP SKM Trójmiasto pisma, w którym zarząd województwa proponuje przejęcie od spółki projektu zakupu 10 nowych pociągów ze środków unijnych. – Akceptacja takiego rozwiązania pozwoliłaby na zakup nawet jeszcze 7 dodatkowych EZT w przyszłym roku i kolejnych w następnych latach. Do dzisiaj Urząd Marszałkowski nie otrzymał od PKP SKM odpowiedzi – czytamy w komunikacie.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Newag
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony