Partnerzy serwisu:

Pomorska Kolej Metropolitalna wykorzysta energię ze słońca

inf. pras., oprac. ms 09.07.2021 2,2k

arrow
arrow
Pomorska Kolej Metropolitalna wykorzysta energię ze słońca
Montaż paneli fotowoltaicznych i pociąg PKM fot. PKM
Pomorska Kolej Metropolitalna wykorzysta energię ze słońca
Pomorska Kolej Metropolitalna wykorzysta energię ze słońca
Pomorska Kolej Metropolitalna wykorzysta energię ze słońca
Pomorska Kolej Metropolitalna rozpoczęła ciekawy projekt związany z zieloną energetyką. Spółka montuje panele fotowoltaiczne na nasypie kolejowym przy swojej siedzibie, obok przystanku Gdańsk Matarnia.
Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, niedawno ruszyły prace elektryfikacyjne na linii PKM. Teraz spółka realizuje kolejny proekologiczny projekt.

– Na nasypie wzdłuż torowiska zlokalizowanego pomiędzy siedzibą Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, a przystankiem PKM Gdańsk Matarnia stawiane są dwie mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy 50 kWp każda. Pozwolą one w ciągu roku wyprodukować ok. 100 MWh energii. To mniej więcej tyle, ile zużywa w ciągu roku ponad 70 gospodarstw domowych, a w przypadku PKM SA będzie to około 5% rocznego zapotrzebowania energetycznego spółki – czytamy w komunikacie prasowym.

Wielkość budowanej słonecznej farmy wynika bezpośrednio z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który aktualnie nie pozwala na założenie większej instalacji.
Według szacunków minimum 95% wyprodukowanej energii zostanie wykorzystane na potrzeby własne PKM SA. Pozostała część zostanie rozliczona z Energa-Operator w systemie prosumenckim. Dzięki tak wysokiej autokonsumpcji Pomorska Kolej Metropolitalna nie będzie musiała oddawać nadwyżki energii.

Biorąc pod uwagę aktualne ceny energii elektrycznej, a także brak dotacji na realizację tego przedsięwzięcia, inwestycja ta powinna się nam zwrócić w mniej niż 8 lat. Jednak największym plusem tego rozwiązania jest rozpoczęcie przez PKM korzystania z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu zmniejsza się nasz ślad węglowy. W połączeniu z rozpoczętą niedawno elektryfikacją można stwierdzić, że przyszłość kojarzonej z czerwonymi przystankami linii PKM linii jest coraz bardziej zielona – powiedział prezes spółki PKM Grzegorz Mocarski.

W mikroinstalacji zostaną zastosowane jednakowe moduły monokrystaliczne, które cechują się m.in. wysoką jakością oraz niską awaryjnością. Jak zapewnia PKM, trwałość paneli fotowoltaicznych zapewnia możliwość wykorzystania ich wydajności po 25 latach na poziomie ponad 80%.

– Inwestycje takie, jakie m.in. realizowane są przez PKM, w skali całego województwa pozwalają nie tylko zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, ale także poprawić bilans energetyczny i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu, Dlatego też cały czas rozwijamy najbardziej przyszłościowy, ekologiczny transport jakim jest kolej – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony