Partnerzy serwisu:

Polskie zapowiedzi na czeskich stacjach i przystankach

Przemysław Farsewicz 15.09.2021 2,7k

Polskie zapowiedzi na czeskich stacjach i przystankach
Fot. P. Farsewicz
Rządowa Rada do spraw Mniejszości Narodowych wystąpiła do czeskiego zarządcy infrastruktury kolejowej o wygłaszanie zapowiedzi pociągów na peronach także w języku polskim.
Jak informuje portal Zdopravy.cz, oprócz komunikatów w języku czeskim, angielskim i niemieckim zapowiedzi będą wygłaszane także w języku polskim. Pod koniec września zarządca infrastruktury kolejowej w Czechach ma rozpocząć informowanie przyjazdów i odjazdów pociągów w języku polskim łącznie na 14 stacjach i przystankach.

Dotychczas na czeskich dworcach nie było polskich zapowiedzi. Zmiany te są podyktowane opracowaniem przez resort dokumentu w sprawie standardów komunikatów na kolei. Wprowadzenie nowego języka jest wymogiem Rady Rządowej ds. Mniejszości Narodowych. Wytyczne w tej sprawie nadano już w zeszłym roku.

– Komunikaty będą wprowadzone dla wszystkich pociągów zgodnie z ustalonym standardem informowania pasażerów – poinformowała portal Zdopravy.cz Nela Friebová, rzeczniczka prasowa Správy železnic, zarządcy infrastruktury. Zapowiedzi w języku polskim zostaną wprowadzone na Ziemi Cieszyńskiej w kraju morawsko-śląskim, gdzie występuje silna reprezentacja mniejszości polskiej. – Oczekiwana data wprowadzenia zmian to koniec września tego roku – dodaje Friebová.

Zapowiedzi pojawią się łącznie na 14 stacjach i przystankach w Czechach. Będą to miejsca, gdzie już od dłuższego czasu funkcjonują dwujęzyczne tablice z nazwami obiektów – po czesku i polsku. Zmiany obejmą: przystanek Mosty u Jablunkova (Mosty koło Jabłonkowa), stację Mosty u Jablunkova (Mosty koło Jabłonkowa), Bocanovice (Boconowice), Návsí (Nawsie), Hrádek (Hrádek nad Nysą), Bystřice (Bystrzyca), Vendryně (Wędrynia), Třinec centrum (Trzyniec Centrum), Třinec (Trzyniec), Třinec-Koňská (Trzyniec-Końska), Ropice zastávka (Ropica przystanek), Český Těšín (Czeski Cieszyn), Chotěbuz (Kocobędz) oraz Petrovice u Karviné (Piotrowice koło Karwiny).

Warto podkreślić, że już teraz w pociągach Kolei Czeskich kursujących po pograniczu polsko-czeskim spotkać można zapowiedzi kolejnych stacji i przystanków w języku czeskim a także polskim.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony