Partnerzy serwisu:

Polskie Pendolino na testach w Czechach [aktualizacja]

Michał Szymajda 16.05.2018 9,2k

15 maja na czeskich torach pojawił się jeden ze składów zespolonych ED250 Pendolino, należących do PKP Intercity. Jak udało nam się ustalić, pociąg przechodzi testy na czeskich torach po to, by w przyszłości uzyskać pozwolenie na wjazd na tory naszego południowego sąsiada.
Aktualizacja [16 maja, 16:45]. Informacja z PKP Intercity.

– Potwierdzamy, że w niedzielę 13 maja (do 17 maja) jednostka ED250-001 została skierowana na testy homologacyjne do Czech. Skierowanie składu ED250-001 nie wpływa na rozkładowy ruch pociągów EIP. Zgodnie z umową pomiędzy Alstomem i PKP Intercity na dostawę ED250, to producent ma obowiązek uzyskać zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji na terenie Austrii, Niemiec i Czech – poinformowało nas PKP Intercity.

Testy na najważniejszej czeskiej magistrali

Pociąg kursował w ciągu dnia pomiędzy przygranicznym Bohuminem a stacją Polom. To 50-kilometrowy odcinek najważniejszej czeskiej magistrali z Bohumina przez Ostrawę do Pragi. ED250 poruszał się z prędkością maksymalną 100 km/h. Badana była m.in. praca systemów zasilania oraz komunikacja pociągu z systemami zabezpieczenia ruchu. Jak informuje czeski portal zdopravy.cz, przejazd między stacjami 15 maja odbywał się dwukrotnie i trwał ok. 45 minut.

Polskie pociągi Pendolino dwukrotnie przebywały już w Czechach: po raz pierwszy na torze testowym w Velimiu, po raz drugi każdy z nich przejechał przez ten kraj w drodze z Włoch do Polski.

W zeszłym roku jeden z pociągów ED250 przebywał w Niemczech, gdzie badano podobne parametry. Zgodnie z umową pomiędzy klientem – PKP Intercity – a Alstomem, do wiosny 2020 roku pociągi Pendolino mają uzyskać możliwość wjazdu na tory zarówno Niemiec jak i Czech.

Na razie nie wiadomo, czy PKP Intercity zdecyduje się na otwarcie połączeń z Warszawy do Berlina i Pragi tymi pociągami, jednak pojawienie się konkurencji na torach (np. Leo Express) może przyspieszyć takie działania.

Czekamy na informację Alstomu dotyczącą szczegółów jazd testowych w Niemczech i Czechach.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony