Partnerzy serwisu:

Polski Ład. Wielkopolski tabor i dolnośląskie rewitalizacje

Jakub Rösler 25.10.2021 6,4k

Polski Ład. Wielkopolski tabor i dolnośląskie rewitalizacje
fot. UM Woj. Dolnośląskiego
W ramach programu Polski Ład dofinansowanie ma otrzymać tylko kilka projektów kolejowych. Województwo wielkopolskie chce kupić niskoemisyjny tabor kolejowy, Dolny Śląsk zrewitalizować linię z Jeleniej Góry do Mysłakowic, a Świeradów Zdrój linie łączące miasto z Gryfowem Śląskim.
W ogłoszonych właśnie wynikach Polskiego Ładu nie znajdziemy zbyt wielu projektów kolejowych. Program, który opiewa na 23 miliardy złotych pozwalał ubiegać się o dofinansowanie samorządom każdego ze szczebli, które mogły składać maksymalnie 3 projekty, po jednym w każdej kategorii. Podzielono je ze względu na maksymalną kwotę dofinansowania gdzie pierwszy próg maksymalnego dofinansowania określono na 5 milionów złotych, drugi na 30 milionów, a trzeci nie miał już żadnego limitu. Taki podział ułatwił aplikację także mniejszym samorządom, powiatom i gminom.

To właśnie Gmina Świeradów-Zdrój złożyła jeden z projektów kolejowych, który ostatecznie otrzyma dofinansowanie. Mowa o rewitalizacji ciągu Świeradów Zdrój – Mirsk – Gryfów Śląski poprzez przywrócenie przejezdności linii kolejowych 317 i 336. Obie linie zostały już przejęte przez samorząd województwa dolnośląskiego, który deklaruje chęć przywrócenia połączeń kolejowych do Świeradowa po wcześniejszej naprawie torów. Gmina Świeradów otrzymała na realizację tego zadania 4,2 mln złotych.

Kolejną linią, która ma zostać zrewitalizowana dzięki Polskiemu Ładowi jest ta oznaczona numerem 308, na odcinku Jelenia Góra – Mysłakowice. Ten projekt został zgłoszony do programu przez Województwo Dolnośląskie. Linia 308 także została już przejęta przez województwo, a fragment zgłoszony do programu pozwala przygotować się do powrotu pociągów do Karpacza. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w Mysłakowicach rozpoczyna się linia 340, która prowadzi do Karpacza, a sama linia ma długość niecałych 7 kilometrów. Na remont trasy do Mysłakowic Województwo otrzymało 21,25 mln złotych dofinansowania.

Ostatnim kolejowym projektem, który otrzyma dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu jest zakup zeroemisyjnego taboru kolejowego przez województwo wielkopolskie. Wniosek opiewa na kwotę aż 115,2 mln złotych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony