Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Zmiany w rozkładzie jazdy PR

jar, Rynek Kolejowy 09.06.2016 230

Polska Wschodnia: Zmiany w rozkładzie jazdy PR
Stacja Waliły, stan na kwiecień 2016 r.fot. Rafał Jasiński
Kolejna korekta rozkładu jazdy wejdzie w życie już w najbliższą niedzielę. Obok zmian w godzinach odjazdów i przyjazdów poszczególnych pociągów, w rozkładach jazdy pojawiły się połączenia uruchamiane sezonowo. Nowością będzie możliwość dojazdu do Kowna, Sandomierza i Walił.
Nowe relacje

Wejście w życie nowego rozkładu jazdy zapowiada uruchomienie nowych połączeń. W weekend po wejściu w życie rozkładu jazdy rozpocznie się obsługa połączenia Białystok – Kowno. O połączeniu szerzej informowaliśmy tutaj. Przez cały okres wakacji będzie kursował pociąg relacji Kielce – Sandomierz przez Skarżysko-Kamienną. Więcej na temat tego połączenia można przeczytać tutaj. Jak wynika z informacji podanych przez podlaskie media, pociągi pojadą również na odcinku Białystok – Waliły. Składy tę trasę będą obsługiwały od początku lipca. Reaktywacja połączeń nastąpi po 16 latach – przez ten czas po odcinku linii nr 37 kursowały jedynie pociągi okazjonalne. Przewoźnik jeszcze nie potwierdził informacji, połączeń nie ujawniono w rozkładzie jazdy. Więcej informacji na temat tego połączenia można znaleźć na stronach serwisu informacyjnego „BialystokOnLine.pl”.
Wszystkie nowe pociągi będą kursowały w weekendy. Poza połączeniem do Kowna, którego realizację zaplanowano do końca obowiązującego rocznego rozkładu jazdy, nowe połączenia sezonowe będą obsługiwane do końca wakacji (Kielce – Sandomierz – Kielce) lub do końca września (Białystok – Waliły – Białystok).

Połączenia sezonowe i okazjonalne

W okresie wakacyjnym pojadą również pociągi uruchamiane sezonowo, które pojawiły się w rozkładzie na przełomie maja i kwietnia tego roku. Podobnie jak w roku ubiegłym, codziennie będą kursowały pociągi łączące Chełm i Lublin z Bełżcem. Zaplanowano 2 pary pociągów regionalnych między Zawadą a Bełżcem, a także pociągi pozwalające na  kontynuacje podróży do Zamościa Wschodniego. Uzupełnieniem oferty na tej trasie są kursujące od pierwszego długiego weekendu maja składy z Rzeszowa do Zamościa (1 para dziennie w soboty, niedziele i święta). W województwie podkarpackim pociągi regionalne połączą również Rzeszów z nadgranicznym Łupkowem. Pojadą one w wakacyjne soboty, niedziele i święta, począwszy od 2 lipca. Natomiast na okres wakacji ruch regionalny nie będzie realizowany między Jasłem a Gorlicami, nie pojedzie również pociąg Bieszczadzki Żaczek do Komańczy. W Lubelskiem, wzorem lat ubiegłych, we wszystkie soboty i niedziele aż do początku października, szynobusy przejadą linią nr 81. W te dni będą kursowały 2 pary pociągów Chełm – Włodawa – Chełm.

W okresie wakacyjnym w rozkładach jazdy pojawiły się pociągi obsługujące różne wydarzenia. Z uwagi na Światowe Dni Młodzieży pociągi Rzeszów – Tarnów będą kursowały do Krakowa. Dotyczy to okresu od 25 lipca do 1 sierpnia. W celu obsługi wydarzenia pojadą również dodatkowe, nocne pociągi Regio. Ujawniono również pociągi musicREGIO obsługujące Przystanek Woodstock. Przykładowo, z Lublina do Kostrzyna pojadą 2 pary pociągów obsługujących imprezę. Składy te do stacji docelowej dotrą oryginalnymi trasami – pociąg Grabik pojedzie m.in. przez Radom, Tomaszów Mazowiecki, Łódź, Ostrów Wielkopolski i Jarocin, a Ziutek przez Kielce, Częstochowę Stradom, Namysłów, Wrocław Nadodrze i Zieloną Górę. Pociągi do Kostrzyna pojadą również z innych miast wojewódzkich Polski Wschodniej.

Zmiany na trasach podstawowych

Wiele zmian w rozkładach jazdy wynika z prowadzonych inwestycji i prac utrzymaniowych na liniach kolejowych. Dlatego nastąpią (okresowo lub na stałe) zmiany godzin odjazdów i przyjazdów poszczególnych pociągów – czasem różnice będą dotyczyły nawet kilkudziesięciu minut, jak w świętokrzyskim, wydłużonych czasów jazdy ect. Okresowo wprowadzana będzie autobusowa komunikacja zastępcza. Takiej powinni spodziewać się podróżujący w województwie podkarpackim. Dotyczyć ona będzie tras: Jarosław – Horyniec Zdrój (13-17 czerwca), która będzie skutkować m.in. brakiem obsługi przystanków Munina, Surochów, Zagrody, Korzenica, Nowa Grobla; Stalowa Wola – Przeworsk (dot. odcinka linii nr 68) w dniach 20-22 czerwca (autobusy nie zajadą do przystanku Łętownia) oraz Sędziszów – Ropczyce (między Rzeszowem a Tarnowem) w dniach 2 i 3 lipca.

Podczas wakacji będą zmiany w liczbie pociągów na trasach obsługiwanych przez cały rok. Przykładowo mniej pociągów połączy Chełm z Lublinem. W warmińsko-mazurskim pociąg nr 90734 z Olsztyna Głównego dotrze tylko do Iławy zamiast do Jabłonowa Pomorskiego. Podczas wakacji będzie kursował pociąg Olsztyn Główny – Braniewo, odjazd 8:42. Na tej trasie 21 i 22 lipca pojedzie pociąg specjalny, który nie będzie jednak zatrzymywał się na stacjach pośrednich.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony