Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Więcej połączeń w Podlaskiem, mniej w Podkarpackiem

jar, Rynek Kolejowy 13.12.2019 4,2k

Polska Wschodnia: Więcej połączeń w Podlaskiem, mniej w Podkarpackiem
fot. jar (2017)
Wchodzący w życie za kilka dni rozkład jazdy pociągów Polregio 2019/2020 nie zakłada zbyt wiele zmian w połączeniach obsługiwanych przez Polregio w makroregionie Polski Wschodniej. Na uwagę zasługuje niewielka poprawa oferty w województwie podlaskim oraz wycofanie się z obsługi jednej z tras w regionie podkarpackim. Na wielu trasach ruch pociągów będzie utrudniony lub wstrzymany z powodu realizowanych inwestycji infrastrukturalnych
Lubelskie: stabilizacja oferty

W regionie oferta pozostanie bez większych zmian. Nadal połączenia całoroczne będą realizowane na ciągach: Terespol – Łuków – Dęblin – Lublin – Chełm, Lublin – Stalowa Wola, Lublin – Lubartów – Parczew oraz Rejowiec – Zamość. Największą zmianą w rozkładzie jest przywrócenie kursowania pociągów między Dęblinem a Lublinem, jednak drogą kolejową będzie realizowana tylko część połączeń (4 pary). Składy obsłużą nowy przystanek Lublin Zachodni. Pozostałe połączenia będą wykonywane autobusową komunikacją zastępczą aż do listopada przyszłego roku. Nieco poprawi się oferta w połączeniach transgranicznych między Terespolem a Brześciem – pociągi będą kursować codziennie. Utrzymane zostały pociągi międzywojewódzkie Lublin – Rzeszów.

Od maja do końca obowiązywania rocznego rozkładu jazdy wstrzymane zostanie kursowanie pociągów między Parczewem a Lubartowem. Podróżni będą musieli przesiąść się do autobusów. Utrudnienia w kursowaniu pociągów będą miały miejsce także między Białą Podlaską a Terespolem. Na wschodnim odcinku linii nr 2 okresowo część połączeń będzie realizowanych autobusami.

Zgodnie z rozkładem jazdy utrzymane zostaną połączenia sezonowe. Na początku maja oraz w wakacje pojadą pociągi z Lublina do Bełżca i Jarosławia oraz z Zamościa do Rzeszowa. Liczba połączeń nie ulegnie zmianie. W tym okresie będzie realizowane poranne połączenie Chełm – Rejowiec – Chełm, co jest nowością. Natomiast w rocznym rozkładzie jazdy nie ujawniono połączeń Chełm – Włodawa.

Podkarpacie: cięcia w połączeniach

W regionie Polregio przez cały rok będzie obsługiwać następujące trasy: Rzeszów – Stalowa Wola (wybrane połączenia ze zjazdem do Sandomierza), Rzeszów – Przemyśl – Medyka, Rzeszów – Jasło – Zagórz/ Gorlice, Rzeszów – Tarnów, Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów, Jarosław – Horyniec-Zdrój, Stalowa Wola – Lublin. Zostaną zlikwidowane połączenia z Zagórza do Komańczy, ograniczenia w kursowaniu dotkną trasę Sanok – Zagórz. Więcej informowaliśmy tutaj. Utrzymane zostały natomiast połączenia Rzeszowa ze stolicami innych województw – Katowic, Krakowa i Lublina. Mimo uruchomienia połączeń na podkarpackim odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów linii nr 68, w rozkładach jazdy nie figurują przystanki – Zaklików Miasto oraz Stalowa Wola Charzewice.

W regionie największe utrudnienia w ruchu związane będą z modernizacją stacji Rzeszów Główny. Z tego powodu od 25 stycznia do 14 lutego dla wszystkich pociągów w kierunku Tarnobrzega i Stalowej Woli zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza na odcinku Rzeszów Główny – Głogów Małopolski – Rzeszów Główny. Ponadto za jeden z pociągów ze stolicy regionu do stacji Stalowa Wola Południe autobus pokona całą trasę.

W regionie utrzymane zostaną połączenia sezonowe. Podczas długiego majowego weekendu pojadą pociągi w relacji Rzeszów – Sandomierz – Rzeszów. W powyższym okresie czasu oraz w soboty i niedziele wakacji przewoźnik uruchomi pociągi Jarosław – Lublin – Jarosław i Rzeszów – Zamość – Rzeszów. Natomiast w weekendy wakacji uruchomione zostaną połączenia Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów i Sanok – Medzilaborce – Sanok (tylko w soboty).

Podlaskie: więcej o cztery pociągi

Na terenie województwa nadal zaplanowano całoroczną obsługę połączeń: Białystok – Łapy – Szepietowo, Białystok – Grajewo – Ełk, Białystok – Suwałki – Kowno (Litwa), Białystok – Kuźnica Białostocka, Białystok – Czeremcha, Czeremcha – Hajnówka i Czeremcha – Siedlce (wspólnie z Kolejami Mazowieckimi). Względem pozostałych województw nastąpi najwięcej pozytywnych zmian w rozkładzie jazdy pociągów. Od połowy grudnia podróżni będą mogli skorzystać z trzech nowych przystanków na trasie Białystok – Czeremcha. Są to Białystok Nowe Miasto, Hryniewicze i Orzechowicze. Od stycznia będzie również więcej pociągów. Zaplanowano uruchomienie po dodatkowej parze pociągów na trasach Białystok – Kuźnica Białostocka oraz Białystok – Czeremcha. Łącznie przewoźnik w regionie uruchomi 74 pociągi. Ponadto cztery połączenia mają rozszerzone terminy kursowania.

W rocznym rozkładzie jazdy ujawniono również obsługę połączeń autobusami. Utrudnienia skutkujące wprowadzeniem komunikacji zastępczej za niektóre pociągi będą dotyczył trasy Białystok – Łapy – Szepietowo. Będą one obowiązywały od połowy marca do połowy grudnia przyszłego roku.

Z tablic rozkładu jazdy wynika, że utrzymane zostaną weekendowe połączenia sezonowe. Składy Polregio z Białegostoku do Walił zasadniczo będą kursowały w soboty i niedziele od początku maja do końca września. Natomiast roczny rozkład jazdy nie uwzględnia połączeń z Hajnówki do Siemianówki, które w ubiegłym roku zostały reaktywowane.

Świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie: stabilizacja oferty

Na terenie pozostałych województw makroregionu sieć połączeń oraz częstotliwość kursowania nie ulegnie większym zmianom. W regionie świętokrzyskim zakłada się obsługę tras: Kielce – Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce – Częstochowa oraz Kielce – Kozłów – Katowice/ Kraków. Uzupełnieniem oferty będą weekendowe połączenia sezonowe łączące Kielce z Buskiem-Zdrojem oraz Kielce i Skarżysko-Kamienną z Sandomierzem. Do połowy marca potrwają utrudnienia na trasie Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski. Będą one skutkowały m.in. wprowadzeniem komunikacji zastępczej za niektóre pociągi.

W warmińsko-mazurskim pociągi będą kursowały na trasach: Olsztyn – Działdowo, Olsztyn – Iława, Olsztyn – Ełk przez Korsze oraz przez Pisz, Ełk – Grajewo oraz Olsztyn – Szymany Lotnisko. Dobrą wiadomością jest przywrócenie kursowania pociągów na zmodernizowanych trasach: Szczytno – Pisz – Ełk oraz Olsztyn – Olsztynek – Działdowo. Podróżni będą mogli skorzystać z nowych przystanków: Olsztyn Śródmieście oraz Pisz Wschodni. Utrzymane zostały połączenia międzywojewódzkie z Olsztyna do Bydgoszczy oraz z Ełku do Białegostoku.

Duże utrudnienia zakłada się na trasach ze stolicy w kierunku Braniewa, gdzie przez cały rok założono obsługę trasy komunikacją zastępczą oraz w kierunku Elbląga i Malborka, gdzie na odcinku Olsztyn – Gutkowo autobusy zastąpią pociągi. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony