Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Pociągi w długi weekend majowy

jar, Rynek Kolejowy 27.04.2016 259

Polska Wschodnia: Pociągi w długi weekend majowy
Skład Wigierskiej Kolei Wąskotorowejfot. Rafał Jasiński
Przełom kwietnia i maja to czas intensywnych wyjazdów wypoczynkowych. W makroregionie Polski Wschodniej pojadą regionalne pociągi sezonowe, dzięki którym możliwy będzie dojazd do Nowego Łupkowa i przejazd przez Roztocze. W tym czasie większość kolei wąskotorowych uruchomi ogólnodostępne składy turystyczne.
Ruch dalekobieżny: Niektóre pociągi także 2 i 3 maja

PKP Intercity nie informuje o uruchamianiu dodatkowych pociągów w okresie od 30 kwietnia do 3 maja. Natomiast pociągi, co do zasady kursujące w weekend, pojadą również 2 i 3 maja. Tak będzie w przypadku pociągów dojeżdżających do Zamościa (TLK Siemiradzki Poznań – Wrocław – Kraków – Rzeszów – Zamość i TLK Antares Wrocław – Kraków – Rzeszów – Zamość) oraz do Zagórza (TLK Staszic kursujący na trasie Zagórz – Rzeszów – Bydgoszcz/ Piła i TLK Luna obsługujący relację Zagórz – Stróże – Kraków – Warszawa). W długi weekend pojedzie również TLK Polaris łączący Białystok ze Szczecinem Głównym.

Zmieni się kursowanie niektórych pociągów, które nie kursują codziennie. Przykładowo odjeżdżające z Olsztyna pociągi TLK Jeziorak do Poznania i Orłowicz do Krakowa Głównego, zwykle kursujące od poniedziałku do soboty, nie pojadą we wtorek 3 maja. Również ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego nie wyruszy w poniedziałek 2 maja TLK Sienkiewicz do Kielc, w tym samym dniu nie pojedzie TLK Hańcza łącząca Suwałki z Warszawą.

Ruch regionalny: Pojadą pociągi sezonowe

Na przełomie kwietnia i maja rozpocznie się obsługa połączenia Rzeszów z Zamość przez Jarosław, Lubaczów, Bełżec i Zwierzyniec. Zacznie wtedy kursować jedna para pociągów weekendowych. Dodatkowo w okresie "majówki" połączenie to będzie realizowane w pierwszy poniedziałek i wtorek tego miesiąca. Dodatkowo w okresie 30 kwietnia – 3 maja pojadą pociągi z Chełma i Lublina (po jednym) do Bełżca. Oba pociągi dotrą do stacji docelowej przed południem. W powrotną stronę wyruszą popołudniem i dojadą do stolicy regionu. Na stacji Zawada będą skomunikowane ze składami dowożącymi do Zamościa.

Podczas całego długiego weekendu będzie również kursować pociąg do Łupkowa. Z Rzeszowa wyjedzie o 5:42, kurs powrotny rozpocznie się 2 minuty przed 16:00. Zatem w ciągu doby relację obsłuży jedna para pociągów.

W oparciu o kursujące na co dzień pociągi Przewozów Regionalnych Oddział Podlaski wspólnie z dyrekcją Biebrzańskiego Parku Narodowego na długi weekend majowy przygotował ofertę dla rowerzystów. Turyści będą mogli z Białegostoku dojechać i wrócić pociągami stałego kursowania do Osowca Twierdzy. Nie będą mieli obowiązku nabywać karty wstępu na wycieczkę po parku. Bilet na pociąg pozwoli zatem na bezpłatne zwiedzanie obszaru chronionego.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie wszystkie pociągi regionalne będą kursowały w poniedziałek, które na co dzień kursują w dni robocze. Przykładowo mniej pociągów będzie kursowało na wszystkich trasach wychodzących z Lublina.

Ogólnodostępne pociągi na „wąskotorówkach"

Podczas „majówki” większość przewoźników wąskotorowych uruchomi pociągi turystyczne. Najwięcej pociągów ogólnodostępnych zaplanowała Wigierska Kolej Wąskotorowa i Turystyczna Kolei Wąskotorowa w Hajnówce. Od 30 kwietnia do 3 maja codziennie pojadą po 2 pary pociągów. W obu przypadkach wyjazdy ze stacji początkowych zaplanowano na 10:00 i 13:00. Nieco krócej, bo od 1 do 3 maja będzie można skorzystać z pociągów Ełckiej Kolei Wąskotorowej. W tych dniach raz dziennie pojedzie skład na trasie Ełk – Sypitki – Ełk. Odjazd ze stacji początkowej – 10:00.

Nałęczowska Kolej Wąskotorowa uruchomi ogólnodostępne połączenia 1 i 3 maja. W tych dniach skład pokona trasę Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka. Planowy odjazd ze stacji początkowej o godzinie 11:00. Pociąg Pogórzanin Przeworskiej Kolei Wąskotorowej pojedzie w niedziele (odjazd o godzinie 9:00) i dotrze do Dynowa. Na ten sam dzień zaplanowano kursowanie pociągu turystycznego Jędrzejowskiej Kolei Dojazdowej. Skład ma pokonać trasę Jędrzejów – Pińczów – Jędrzejów (odjazd o godzinie 10:00), a w przypadku zebrania się odpowiednio licznej grupy osób, dodatkowo dojedzie do stacji Umianowice. Natomiast w sobotę i niedziele pojadą pociągi Bieszczadzkiej Kolei Leśnej. Składy pokonają trasy: Majdan – Przysłup – Majdan (odjazd o godzinie 9:30) i Majdan – Balnica – Majdan (odj. 13:00).


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony