Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Nowy rozkład jazdy PR

jar, Rynek Kolejowy 01.12.2016 43

Polska Wschodnia: Nowy rozkład jazdy PR
fot. Rafał Jasiński
Już 11 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Dużych zmian należy się spodziewać od stycznia 2017 r. w województwach podlaskim i świętokrzyskim, natomiast w znacznym stopniu zachowany został plan kursowania pociągów w regionach: podkarpackim i warmińsko-mazurskim.
Przewozy Regionalne nadal będą obsługiwać praktycznie cały ruch regionalny w makroregionie Polski Wschodniej. Jedynie przewozy na krótkich odcinkach, do najbliższych stacji węzłowych takich jak Dęblin, Działdowo, Łuków i Skarżysko-Kamienna, zostaną wykonane przez pociągi osobowe Kolei Mazowieckich. Po likwidacji ostatniego pociągu Interregio Białowieża z Hajnówki do Warszawy, przewoźnik nie uruchamia połączeń międzywojewódzkich. Utrzymywane natomiast są połączenia bezpośrednie między niektórymi miastami wojewódzkimi, które realizowane są pociągami Regio. Przykładem takich połączeń są Olsztyn – Bydgoszcz, Olsztyn – Gdańsk oraz Lublin – Rzeszów.

Rewolucja w podlaskim

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, już od stycznia przyszłego roku wyraźnie zwiększy się liczba połączeń regionalnych. Więcej pociągów będzie kursowało na większości tras – bez zmian pozostanie liczba pociągów Regio obsługujących (wspólnie z pociągami osobowymi KM) linię nr 31 na odcinku Siedlce – Czeremcha. Założono również łączenie relacji, dzięki czemu pojadą pociągi z Szepietowa i Łap do Kuźnicy Białostockiej przez Białystok. Więcej o nowym rozkładzie jazdy pociągów można przeczytać tutaj.

Więcej połączeń w świętokrzyskim i na jego stykach

Przewoźnik zapowiada również zwiększenie liczby pociągów na niektórych obsługiwanych trasach. Od nowego roku dwa razy więcej pociągów będzie obsługiwać odcinek Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski linii nr 25 – zakłada się kursowanie do 15 pociągów na dobę w godzinach od 4:20 do ok. 23:30. Ponadto będzie więcej połączeń bezpośrednich z Ostrowca do Krakowa przez Skarżysko-Kamienną i Kielce. Dobrą wiadomością jest zwiększenie do maksymalnie 16 par na dobę składów kursujących między Kielcami a Skarżyskiem. Dodatkowe połączenia pojawią się między Kielcami a Częstochową oraz z Sędziszowa do Katowic. Na ostatniej z wymienionych tras w ciągu doby pojadą 4 pary pociągów, z czego niektóre z nich dotrą do stolicy Kielc. Utrzymane zostały połączenie sezonowe ze stolicy regionu do Sandomierza przez Skarżysko-Kamienną. Będzie ono realizowane w wakacyjne weekendy oraz w dniach 29 kwietnia – 1 maja, 3 maja i 15 sierpnia.

Lubelskie: więcej pociągów, krótsze relacje

W województwie lubelskim w 2017 r. rozkład jazdy będzie podobny jak w mijającym roku. Zwiększy się liczba pociągów kursujących między Chełmem a Lublinem – przykładowo 12 grudnia będzie kursowało o 2 pary więcej pociągów bezpośrednich (13 par), pozostawiono połączenia z przesiadką w Rejowcu. Uruchomiony zostanie również nowy przystanek osobowy Mokre, który będzie obsługiwany przez spalinowe zespoły trakcyjne obsługujące połączenia Zamość – Lublin oraz sezonowe Zamość – Zawada, będące łącznikami do pociągów łączących Lublin (nie będzie już pociągu z Chełma) m.in. ze Zwierzyńcem, Suścem i Bełżcem. Jak zapowiada przewoźnik, utrzymane mają zostać połączenia do Włodawy, choć na razie nie zostały one umieszczone tabelach rozkładu jazdy do pobrania z Portalu Pasażera. Zmiany nastąpią także w pociągach kursujących na dłuższych odcinkach niż do najbliższej stacji węzłowej. Południowe Podlasie (czyli Terespol, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski) traci bezpośrednie połączenia z Lublinem, co zapewne wynika z planowanego zamknięcia dla ruchu kolejowego odcinka linii nr 7. Choć opublikowane rozkłady jazdy zakładają kursowanie pociągów regionalnych na trasie Lublin – Dęblin przez cały rok.

Podkarpackie: więcej połączeń na głównej linii

Siatka połączeń zostanie utrzymana na terenie województwa podkarpackiego. Zatem niektóre połączenia, jak Rzeszów – Gorlice, Rzeszów – Komańcza/ Łupków i Rzeszów – Horyniec Zdrój – Zamość nadal będą obsługiwane sezonowo lub w weekendy, na innych ruch pociągów będzie niewielki (np. Jarosław – Horyniec Zdrój, Rzeszów – Jasło). Wiele zmian na lepsze dotyczy linii Kraków – Przemyśl. Od 11 grudnia założono kursowanie pociągów do Medyki we wszystkie dni tygodnia – od 11 grudnia 2 pary pociągów będą kursowały codzienne, a jedna w dni robocze. Zwiększono liczbę połączeń na ciągu komunikacyjnym Tarnów – Rzeszów – Przemyśl. Przykładowo znika ponad 6-godzinna „dziura” w rozkładzie w połączeniach regionalnych z Rzeszowa do Tarnowa. Składy mają przyspieszyć, co spowoduje skrócenie czasu przejazdu. Utrzymano „krótkie połączenia” o charakterze aglomeracyjnym, łączące stolicę regionu z Boguchwałą i Strzyżowem. Nadal pociągi łączące Stalową Wolę z Rzeszowem będą kursowały tylko przez Tarnobrzeg i Stalową Wolę Rozwadów.

Warmińsko-mazurskie: bez większych zmian

Najmniej zmian dotyczyć będzie połączeń na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Siatka połączeń zostanie utrzymana z obowiązującego rozkładu jazdy pociągów. Wyjątkiem będzie likwidacja połączeń do Wielbarka. Weekendowe pociągi zakończą kursowanie w Wigilię 2016 r. Mniej pociągów będzie również z Olsztyna do lotniska w Szymanach (tylko 2 połączenia uruchamiane w wybrane dni tygodnia) oraz do Elbląga (o 1 pociąg mniej). Dobrą wiadomością będzie natomiast więcej pociągów na odcinku Iława – Działdowo (o jedną parę) oraz Ełk – Białystok. W przypadku drugiego z połączeń zwiększenie liczby połączeń nastąpi od 1 stycznia 2017 r.

Wspólna obsługa z przewoźnikami samorządowymi

Dobrą wiadomością jest utrzymanie połączeń bezpośrednich na odcinkach obsługiwanych głównie przez Koleje Małopolskie. Dzięki temu nadal będą realizowane połączenia bezpośrednie z Rzeszowa i Kielc do Krakowa. Pozostają również pociągi bezpośrednie z Kielc do Częstochowy i z Sędziszowa do Katowic, gdzie dodatkowo będzie więcej pociągów. Ponadto utrzymane zostało połączenie Kielce – Katowice z wykorzystaniem Centralnej Magistrali Kolejowej (4 pociągi).

Nadal realizowane będą połączenia wspólnie z Kolejami Mazowieckimi między Siedlcami a Czeremchą oraz Łukowem. W tym drugim przypadku będą to 3 pary pociągów łączące Terespol z Siedlcami.

Ruch transgraniczny

W ruchu transgranicznym utrzymane zostały trzy pociągi kursujące w zasadzie codziennie między Terespolem a Brześciem. Przez cały rok mają być realizowane weekendowe połączenie z Białegostoku do Kowna. Przewoźnik zapowiada również uruchomienie wakacyjne połączeń ze Słowacją. Pociągi mają pojechać do stacji Medzilaborce z Rzeszowa i Sanoka. Dotychczas jednak nie opublikowano ich rozkładu jazdy. Jedynym województwem bez połączeń transgranicznych jest warmińsko-mazurskie, graniczące z Rosją (Obwód Kaliningradzki).


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony