Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Korekta w ruchu regionalnym

jar, Rynek Kolejowy 05.09.2017 2k

Polska Wschodnia: Korekta w ruchu regionalnym
fot. jar
W minioną niedzielę weszła w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. W ruchu regionalnym w makroregionie Polski Wschodniej spowoduje wprowadzenie na kolejne odcinki sieci połączeń autobusowej komunikacji zastępczej. Koniec wakacji spowoduje również istotne zmniejszenie liczby połączeń sezonowych, których kursowanie wygaśnie do połowy października.
Komunikacja zastępcza

Regionalne oddziały Przewozów Regionalnych, obsługujące połączenia w województwach Polski Wschodniej, wydały komunikaty dotyczące zmian w rozkładzie jazdy. Wynika z nich, że z powodu robót torowych zmniejszy się liczba połączeń obsługiwanych przez pociągi. Nowością jest zastąpienie pociągów przez autobusy na linii nr 106 odcinek Boguchwała – Czudec. Całodobowe zamknięcie torowe rozpocznie się we wtorek 19 września i potrwa do maja 2018 r. Pojazdy zastępcze będą zatrzymywały się głównie na przystankach PKS – obok stacji kolejowych będą miały postoje jedynie w Boguchwale, Czudcu, Frysztaku, Jaśle, Strzyżowie i w Wojaszówce. Za pociągi nie będzie komunikacji zastępczej na odcinkach – od Jasła w kierunku Zagórza i Komańczy oraz Gorlic. Jak zastrzega przewoźnik, wynika to z woli ich organizatora – samorządu województwa podkarpackiego.

Kontynuowana jest obsługa autobusami oznaczonymi logo PolRegio odcinków Bielsk Podlaski – Czeremcha (woj. podlaskie) oraz Lublin – Dęblin (woj. lubelskie). W obu przypadkach komunikacja zastępcza nie dojeżdża do wszystkich przystanków kolejowych, a w przypadku niektórych miejscowości pojazdy zatrzymują się na przystankach PKS. Na odcinku "podlaskim" autobusy nie obsługują peronów w Podbielu i Gregorowcach, zaś w Lewkach, Suchowolcach i Kleszczelach, zatrzymują się na przystankach PKS. Od korekty rozkładu jazdy autobusy obsługujące połączenia Dęblin – Lublin maja dodatkowy postój w Czesławicach, zmieniła się również lokalizacja miejsca zatrzymania autobusu w Sadurkach. Nadal nie są obsługiwane przystanki Puławy Chemia i Stasin Polny, jednak w przypadku ostatniego z wymienionych zamiast niego autobus zatrzymuje się na przystanku ZTM Konopnica Kościół. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, założono kursowanie dodatkowej pary połączeń.

Wygaszenie połączeń sezonowych

Wraz z końcem wakacji, a czasem nawet wcześniej, zakończyło się kursowanie połączeń sezonowych. Na przełomie sierpnia i września zakończono obsługę połączeń sezonowych: Lublin/Zawada – Bełżec, Rzeszów – Zamość, Kielce/Rzeszów – Sandomierz, Rzeszów/Sanok – Łupków/Medzilaborce (zarówno połączenia obsługiwane przez PolRegio, jak i SKPL) oraz Chełm – Włodawa. W przypadku ostatniego z wymienionych połączeń wpływ na tą decyzję mają roboty torowe na linii włodawskiej. Kursowanie utrzymano na odcinkach Białystok – Waliły i Kętrzyn – Węgorzewo (do 24 września, 2 pary pociągów kursują w soboty i niedziele) .

Dobrą wiadomością jest powrót pociągów SKPL do południowo–wschodniej części województwa podkarpackiego. Jest to efekt starań sanockiego samorządu powiatowego oraz gmin, zlokalizowanych na trasie Sanok – Komańcza. Nastąpi to od 1 października w liczbie 3 par dziennie, o czym informowaliśmy tutaj.

Inne zmiany

Wprowadzona korekta spowoduje również minutowe przesunięcia w kursowaniu innych pociągów, obsługujących trasy 5 województw. Przykładowo, na terenie województwa warmińsko–mazurskiego, największą zmianą w tym zakresie będzie rozkładowy przyjazd o 38 minut później pociągu nr 59400/1 z Bydgoszczy Gł., który dotrze do stacji docelowej (Olsztyn Główny) o 10:31. Od 2 października podobne zmiany nastąpią na odcinku Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk, gdzie niektóre pociągi zmienią godziny kursowania o ok. 30 minut. Na Lubelszczyźnie zauważalną zmianą jest późniejszy odjazd o 75 minut pociągu Kanclerz z Zamościa do Lublina (dotychczas odj. o 8:26). Na 9:28 dotrze natomiast pociąg Regio z Chełma (wcześniej do stacji docelowej przyjeżdżał o godzinie 10:43). W podlaskim ostatni pociąg PolRegio z Kuźnicy Białostockiej, odjeżdża obecnie o 18:07. Dotychczas było to o godz. 19:41.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony