Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Korekta rozkładu jazdy Polregio

jar, Rynek Kolejowy 07.06.2018 2,4k

Polska Wschodnia: Korekta rozkładu jazdy Polregio
fot. jar
Ostatniego dnia czerwca na mapę kolejowych połączeń pasażerskich wróci Busko-Zdrój. Ponadto zakłada się uruchomienie połączeń sezonowych, przywrócenie niektórych połączeń na modernizowanych trasach oraz zmiany w kursowaniu pociągów, które są spowodowane utrudnieniami w ruchu wynikającymi z realizacji inwestycji. Takie zmiany wynikają z korekty rocznego rozkładu jazdy pociągów, który wchodzi w życie 10 czerwca.
Regionalnym do Buska-Zdroju

Oddział Kielecki spółki poinformował o reaktywacji połączeń z Kielc do Buska-Zdroju. Pociągi będą kursowały w każdą sobotę i niedziele wakacji w okresie od 30 czerwca do 30 września. Pojadą dwie pary pociągów – jedna w godzinach południowych, a druga w godzinach wieczornych. Udogodnieniem dla turystów będzie możliwość kontynuowania podróży autobusem ze stacji kolejowej do centrum uzdrowiska. Szczegółowe informacje o ofercie można znaleźć tutaj.

Inne połączenia sezonowe

Cztery oddziały spółki położone na terenie Polski Wschodniej uruchomią kolejne połączenia sezonowe na trasach, które nie są obsługiwane przez cały rok. Wyjątkiem jest województwo warmińsko- mazurskie, na terenie którego nie będzie choćby czasowych reaktywacji połączeń.

Podobnie jak w latach ubiegłych w regionie lubelskim pociągi pojadą na Roztocze i na Polesie. W kierunku południowo-wschodnim będą kursowały dwie pary pociągów z Lublina do Bełżca. Składy ze stolicy regionu wyruszą w godzinach porannych, a ich powrót zaplanowano późnym popołudniem i wieczorem. Będą one kursowały codziennie w okresie wakacji. Z ich kursowaniem wiąże się uruchomienie pociągów dojazdowych z i do Zamościa. Uzupełnieniem oferty w południowo-wschodniej części regionu będzie połączenie weekendowe z Rzeszowa do Zamościa. Zmieni się nieco układ połączeń do Włodawy. Nadal między Chełmem a Włodawą będą kursowały 2 pary pociągów – jedna rano, druga po południu. Nowością będzie bezpośrednie połączenie z Lublinem. Poranny niedzielny pociąg z Lublina dotrze do Włodawy, popołudniowy kurs z miasta nad Włodawką zakończy jazdę w stolicy województwa. Niekorzystną zmianą jest dłuższy czas przejazdu między Chełmem a Włodawą.

W Podlaskim już kursują pociągi weekendowe do Walił. Założono kursowanie dwóch par pociągów z Białegostoku w układzie podobnym jak w latach ubiegłych – jedna para pojedzie w godzinach przedpołudniowych, druga – późnym popołudniem. Dodatkowe pociągi obsłużą dwie imprezy lokalne, które odbędą się w lipcu.

W regionie położonych w południowo- wschodniej Polsce najważniejszą informacją jest przywrócenie możliwość przejazdu między Rzeszowem a Jasłem. Pozwoli to na uruchomienie pociągów do stacji Medzilaborce na Słowacji przez Zagórz, Komańczę i Łupków. Założono kursowanie w weekendy pary pociągów z Rzeszowa, której uzupełnieniem będzie połączenie uruchamiane tylko w soboty Medzilaborce – Sanok – Medzilaborce . Wrócą pociągi do Jasła (2 pary, z czego jeden na stacji końcowej skomunikowany z pociągiem do Komańczy – kursuje w dni robocze), Strzyżowa nad Wisłokiem a w wybrane dni pojadą „pociągi studenckie” do Gorlic i Komańczy. Z myślą o turystach uruchomione zostaną połączenia z Rzeszowa do Sandomierza i Zamościa. Oferta będzie zbliżona do ubiegłorocznej – do stacji docelowych pociągi pojadą w godzinach porannych, aby powrócić do Rzeszowa wieczorem.

W świętokrzyskim kontynuowana będzie obsługa połączenie z Kielc i Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza. Pojedzie jedna para pociągów – wyjazd ze stolicy regionu w godzinach porannych, a powrót – wieczorem. Dodatkowo w środy w dni nauki szkolnej do Sandomierza będzie uruchamiany pociąg ze Skarżyska-Kamiennej i Ostrowca Świętokrzyskiego.

Połączenia stałego kursowania

Generalnie układ połączeń nie uległ istotnym zmianom. Duży wpływ na układ połączeń mają prowadzone inwestycje infrastrukturalne. Na części tras ich realizacja spowodowała wstrzymanie ruchu pociągów i wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej, np. za pociągi z Lublina do Dęblina i Kraśnika, z Chotyłowa do Terespola (lubelskie) oraz ze Szczytna do Ełku i z Olsztyna do Olsztynka (warmńsko-mazurskie). Krótkookresowo autobusy pojadą za pociągi również między Rzeszowem a Głogowem Małopolskim. W innych przypadkach wpływ na kursowanie połączeń nastąpi przez wydłużenie czasu przejazdu czy zmiany godzin kursowania.

Istotne zmiany nastąpią w kursowaniu pociągów z Lublina do portu lotniczego w Świdniku. Od 10 czerwca z Lublina będzie odjeżdżało 7 pociągów – niektóre pojadą raz na tydzień, inne w wybrane dni tygodnia. Dodatkowe pociągi uruchomione zostaną 9 i 10 czerwca w celu obsługi imprezy Airshow w Świdniku. Na uwagę zasługuje kilkuminutowe skrócenie czasu przejazdu części pociągów regionalnych łączących Chełm z Lublinem. Natomiast skrócenia czasu przejazdu (względem 2016 r.) nie będzie na zrewitalizowanej trasie Rzeszów – Jasło.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony