Partnerzy serwisu:

Korekta rozkładu: Autobusy za pociągi w Polsce Wschodniej

jar, Rynek Kolejowy 14.10.2016 202

Korekta rozkładu: Autobusy za pociągi w Polsce Wschodniej
fot. Rafał Jasiński
Już w niedzielę, 16 października, wejdzie w życie ostatnia korekta rocznego rozkładu jazdy. Z powodu robót torowych, na kilku odcinkach za pociągi pojadą autobusy, co obok innych niedogodności może powodować ograniczenia w przewozie osób niepełnosprawnych i rowerów. W wielu innych miejscach, gdzie będą kursowały pociągi, podróżni muszą liczyć się ze zmianami w godzinach odjazdów i przyjazdów.
Komunikacja zastępcza w województwie podkarpackim...

Na terenie województwa podkarpackiego utrudnienia w podróży wystąpią w październiku i listopadzie. Autobusy zastąpią pociągi na dwóch odcinkach. Już od najbliższego poniedziałku do 30 października utrudnienia dotkną podróżujących pociągami z Lublina do Stalowej Woli i Rzeszowa. Komunikacja zastępcza pojedzie między Lipą a Stalową Wolą. Autobusy będą obsługiwały wszystkie miejscowości na trasie – w Kępie i Pilchowie zatrzymają się przy przejazdach kolejowo-drogowych. Jak wynika z rozkładu jazdy, mimo zmiany środka transportu, czas podróży nie powinien ulec znacznemu wydłużeniu.

Również podróżujących Bieszczadzkim Żaczkiem czeka przesiadka. Od 21 października do 25 listopada na odcinku Szczawne Kulaszne – Komańcza pasażerowie pokonają komunikacją zastępczą. Autobus zatrzyma się w pobliży przystanków kolejowych.

Pewne utrudnienia wystąpią w dojeździe do Głogowa Małopolskiego. Podróżujących pociągiem Korona relacji Rzeszów Główny – Lublin czeka przesiadka w Budach Głogowskich i dojazd komunikacją zastępczą do tej stacji. Utrudnienie to potrwa od 3 listopada do 7 grudnia. Podobna sytuacja będzie dotyczyła podróżujących pociągiem Resovia relacji Lublin – Rzeszów Główny.

Lubelskim...

Jak podaje Oddział Lubelski PR, pasażerowie korzystający z połączenia Lublin – Parczew Kolejowa muszą liczyć z komunikacją zastępczą na dwóch odcinkach. Podobnie jak w przypadku komunikacji zastępczej na szlaku linii nr 68 Lublin – Przeworsk, również od 17 października na 4 dni po odcinku Lublin – Lublin Zadębie nie będą kursowały pociągi osobowe. W ich miejsce pojadą autobusy, które obsłużą przystanek pośredni Lublin Północny. Z tego powodu czas podróży powinien ulec wydłużeniu o około kwadrans. Inną niedogodnością będzie konieczność przejścia przez podróżnych ok. 220 m z przystanku autobusowego na peron.

Po zakończeniu prac na terenie Lublina, komunikacja zastępcza będzie obowiązywała na terenie Parczewa. W okresie od 21 do 30 października podróżni będą musieli przesiadać się z pociągu na autobus i odwrotnie na odcinku Parczew – Parczew Kolejowa. Również i w tym przypadku, komunikacja zastępcza będzie miała przystanek w pobliżu peronów. W tym przypadku czas podróży ulegnie nieznacznemu wydłużeniu.

I warmińsko-mazurskim

Również województwo warmińsko-mazurskie nie będzie wolne od komunikacji zastępczej. Jak informuje PR Oddział w Olsztynie, ze względu na przedłużający się remont infrastruktury, na odcinku Olsztyn – Olsztyn Zachodni autobusy nadal będą zastępowały pociągi, przez co podróż będzie dłuższa o ok. kwadrans. Taki stan powinien potrwać do 27 października.

Większe i mniejsze zmiany w godzinach kursowania

W makroregionie Polski Wschodniej na innych, obsługiwanych przez Przewozy Regionalne trasach nie planuje się wprowadzania komunikacji zastępczej. Nie oznacza to jednak braku większych zmian w kursowaniu pociągów. Wiele pociągów w ciągu najbliższych 2 miesięcy będzie miało różne rozkłady jazdy. Największe zmiany dotyczą województwa podlaskiego, a w szczególności trasy Białystok – Czeremcha, po której kursują 2 pary pociągów. Z powodu robót torowych, które wymuszają w ciągu dnia kilkugodzinne zamknięcia linii kolejowej dla ruchu pociągów, będą bardzo duże, dochodzące do blisko 2 godzin różnice w godzinach odjazdów. Przykładowo pociąg Regio z Czeremchy do Białegostoku w okresie 16-31 października będzie odjeżdżał ze stacji początkowej o 15:26, natomiast od listopada do końca obowiązywania rocznego rozkładu jazdy o 17:17. W przypadku pozostałych pociągów różnice w godzinach kursowania są mniej spektakularne, ale i tak dochodzą do ok. 70 minut. Znaczne różnice w godzinach kursowania w różnych okresach czasu obowiązującej od niedzieli korekty będą dotyczyły również odcinka Hajnówka – Czeremcha.

Natomiast Oddział Świętokrzyski informuje, że choć różnice w godzinach kursowania są niewielkie, ale dotyczą one większości uruchamianych pociągów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony