Partnerzy serwisu:

Polska Wschodnia: Komunikacja zastępcza i połączenia sezonowe Polregio

jar, Rynek Kolejowy 13.03.2018 2,1k

Polska Wschodnia: Komunikacja zastępcza i połączenia sezonowe Polregio
Stacja Kętrzyn, zdjęcie ilustracyjnefot. jar
W minioną niedzielę weszła w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Na wielu trasach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne za pociągi pojadą autobusy, co spowoduje dłuższe czasy przejazdów i inne utrudnienia w przemieszczaniu się komunikacją kolejową. Natomiast dobrą wiadomością jest ujawnienie połączeń sezonowych, poprawiających dostęp do wielu miejscowości i obszarów atrakcyjnych pod względem turystycznym.
Komunikacja zastępcza

Marcowa korekta rocznego rozkładu jazdy to utrzymanie lub rozpoczęcie funkcjonowania autobusowej komunikacji zastępczej na wielu trasach. Jej uruchomienie jest spowodowane pracami infrastrukturalnymi, zaplanowanymi do realizacji przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W województwie lubelskim obecnie nie są obsługiwane pociągami odcinki: Lublin – Dęblin (fragment linii kolejowej nr 7), Lublin Zemborzyce – Kraśnik (część linii nr 68) i Chotyłów – Terespol (fragment linii nr 2). W województwie podkarpackim do czerwca autobusami będą realizowane przewozy na odcinku Boguchwała – Jasło (linia nr 106). W dniach 11–27 kwietnia pociągi nie będą kursowały na linii nr 101 na odcinku Jarosław – Horyniec-Zdrój.

Krótkookresowe zamknięcia linii kolejowych zapowiedziane zostały również w województwie podlaskim. Komunikacja zastępcza w wybrane dni kwietnia i maja będzie uruchamiana zamiast przynajmniej części pociągów kursujących na trasie z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej oraz na odcinku Suwałki – Augustów. W regionie warmińsko-mazurskim autobusy pojadą za pociągi kursujące na odcinku Ełk – Pisz, a także Olsztyn – Olsztynek. W przypadku ostatniej relacji przewoźnik zapowiedział skrócenie czasu przejazdu pojazdów komunikacji zastępczej.

Utrudnienia "towarzyszące"

Roboty torowe niosą dodatkowe skutki, takie jak dłuższy czas przejazdu oraz utrudnienia z przewozem rowerów i wózków. Dodatkowo wpływają na kursowanie pociągów na innych odcinkach, a czasem skutkują odwołaniem pociągów. Ponadto część przystanków nie będzie obsługiwanych, a dla niektórych miejscowości zmieni się lokalizacja zatrzymania pojazdów. W związku z pracami torowymi na innych odcinkach odwołano wszystkie pociągi od Jasła w kierunku wschodnim (do stacji Targowiska i Komańcza) i zachodnim (do Gorlic). Zlikwidowano także parę pociągów obsługującą transgraniczną relację Terespol – Brześć. Realizowana modernizacja stacji Lublin skutkuje zdecydowanie dłuższą drogą dojścia z dworca na tymczasowy peron 4, z którego odjeżdżają pociągi do Portu Lotniczego w Świdniku oraz część składów do Chełma i Rzeszowa. Istotne zmiany w kursowaniu pociągów Kielce – Katowice przez Włoszczową będą dotyczyły wybranych pociągów Regio – w okresie od 12 do 23 marca oraz od 17 kwietnia do 8 maja niektóre składy pojadą z pominięciem kilku stacji/przystanków, w tym Dąbrowa Górnicza, Będzin Miasto i Sosnowiec Główny.

Połączenia sezonowe

Dobrą wiadomością są natomiast informacje o połączeniach sezonowych, które będą realizowane w okresie tzw. „długiego weekendu majowego”, trwającego w tym roku aż 9 dni. W tym okresie zaplanowano połączenia z Lublina do Bełżca – 2 pary codziennych pociągów, kursujących od 28 kwietnia do 6 maja. W dniach 27 i 28 kwietnia oraz 1 i 3 maja pojadą pociągi (jedna para) we stolicy województwa podkarpackiego do Sandomierza i Zamościa. Ich odjazdy ze stacji początkowej zaplanowano na godziny poranne, a powrót – wieczorami. Natomiast dłużej będą kursowały pociągi z Białegostoku do Walił.

W okresie długiego weekendu majowego codziennie pojadą 2 pary pociągów a od 12 maja taka liczba pociągów pojedzie w każdą soboty i niedziele. Trasę Kielce – Sandomierza – Kielce obsłuży para składów kursujących codziennie podczas obu „długich weekendów” – majowego oraz czerwcowego, czyli od 31 maja do 3 czerwca. Dodatkowo, w środy w okresie od 9 maja do 6 czerwca będzie kursował pociąg z Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego do Sandomierza i z powrotem.

Wiele zmian także na innych trasach

Realizowane roboty torowe będą miały wpływ na kursowanie pociągów regionalnych także na innych trasach. Dlatego oddziały przewoźnika apelują o dokładne zapoznawanie się ze zmienionymi rozkładami jazdy. Wskazują na różne źródła informacji m.in. kasy biletowe, stronę przewoźnika, Portalpasazera.pl oraz komunikator ISMS.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony