Partnerzy serwisu:

Polska – Ukraina: Kilka dni bez pociągów z Przemyśla do Kijowa i Odessy

Kasper Fiszer 16.04.2019 3,8k

Polska – Ukraina: Kilka dni bez pociągów z Przemyśla do Kijowa i Odessy
Skład Hyundai Rotem kolei UZ we LwowieFot. Bas Meijer, lic. CC BY-SA 4.0
Przez pięć dni pod koniec maja nieczynna będzie szerokotorowa trasa z Przemyśla do Medyki. Oznacza to duże zmiany w kolejowej komunikacji pomiędzy Polską a Ukrainą. Dwie pary kursów zastąpione zostaną na części trasy autobusami, zaś jeden z pociągów Kijów – Przemyśl zostanie odwołany na odcinku od Lwowa do polskiej stacji końcowej. Bez zmian realizowany będzie nocny kurs z Wrocławia do Lwowa i Kijowa.
Jak poinformowały Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ), za około miesiąc na pięć dni zawieszony zostanie ruch pociągów bezpośrednich z Przemyśla na Ukrainę, które korzystają na odcinku Przemyśl Główny – granica państwa z toru szerokiego. Ma być to związane z pracami torowymi wykonywanymi po stronie polskiej. Utrudnienia potrwają od 27 do 31 maja (od poniedziałku do piątku) i dotyczyć będą obu kursów do Kijowa i nocnego połączenia do Odessy.

Podróż do Lwowa wydłuży się o około godzinę

I tak pociąg nr 36 Odessa – Przemyśl i kurs nr 35 relacji przeciwnej pojedzie w relacji skróconej do granicznej stacji w Medyce. Rozkład jazdy ze wszystkich stacji pośrednich ma nie ulec żadnym zmianom. – Dla podróżnych [z Ukrainy], którzy zmierzają w kierunku Przemyśla, polska kolej zapewni przesiadkę do autobusów zastępczych – informują w komunikacie prasowym UZ. Tak samo wyglądać będzie organizacja podróży w kierunku przeciwnym. Konieczność zmiany środka transportu wydłuży łączny czas przejazdu o około godzinę: zamiast o 9:50 pasażerowie dotrą do Przemyśla o 10:45, a wyjadą z niego o 17:34 zamiast o 18:39.

W tych samych dniach z Medyki do Przemyśla po drodze zamiast po torach kolejowych przewiezieni zostaną także pasażerowie pary pociągów 705/706 Przemyśl – Kijów – Przemyśl. Mowa tu o szybszym z połączeń, które realizowane jest z postojami wyłącznie we Lwowie (na dworcach Głównym i Podzamcze) i w Korosteniu. Rozkładowa godzina przyjazdu komunikacji zastępczej do Przemyśla wyznaczona została na 13:20 (pociąg dociera tu zwykle o 12:25), wyjazd autobusu ma zaś nastąpić o 14:40 (zamiast o 15:45). Przypomnijmy przy tym, że w przypadku tych połączeń międzynarodowych często notowane są opóźnienia, które mogą dotyczyć także autobusów zastępczych.

Jedna para połączeń wypadnie z polskiego rozkładu jazdy

Największe trudności czekają jednak na pasażerów, którzy korzystają z pary kursów nr 715/716 Przemyśl – Kijów – Przemyśl kursującą przez Tarnopol, Chmielnicki i Winnicę (przyjazd do Przemyśla o 14:58, odjazd o 13:10). – W okresie 27 – 31 maja pociągi te będą kursować zgodnie z rozkładem jazdy, ale w relacji skróconej do i ze Lwowa – czytamy w komunikacie UZ. W tym przypadku nie zaplanowano uruchomienia transportu zastępczego.

Bez zmian kursować będzie natomiast nocne połączenie Lwów-Express z Wrocławia do Lwowa z wagonem komunikacji bezpośredniej do Kijowa. Zmiana szerokości wózków w wagonach oraz lokomotywy prowadzącej skład następuje bowiem dopiero w ukraińskich Mostyskach. W Polsce pociąg korzysta więc z toru o szerokości 1435 mm (standardu europejskiego), który nie będzie remontowany.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony