Partnerzy serwisu:

Polska – Białoruś: Coraz więcej osób w pociągach. Pomogły ułatwienia wizowe?

Kasper Fiszer 27.08.2019 3,5k

Polska – Białoruś: Coraz więcej osób w pociągach. Pomogły ułatwienia wizowe?
Stacja graniczna Kuźnica Białostockafot. Kasper Fiszer
PKP Intercity wskazuje na dużą dynamikę wzrostu zainteresowania pociągami międzynarodowymi na Białoruś. Być może jest to związane z wprowadzanymi przez władze tego kraju ułatwieniami wizowymi. Podobnej tendencji nie zauważają jednak Przewozy Regionalne.
W ostatnich latach stopniowo wprowadzane są kolejne ułatwienia dla Polaków odwiedzających Białoruś. Dotyczą one ruchu lotniczego (zniesienie obowiązku posiadania wizy przez osoby, które przylecą na mińskie lotnisko i spędzą na Białorusi tylko kilka dni, po czym odlecą z tego samego portu lotniczego), ale także lądowego. Na zachodzie Białorusi wyznaczono bowiem kilka stref, do których można wjeżdżać bez wizy na podstawie tzw. vouchera turystycznego. Na tych zasadach zwiedzić można m.in. Grodno i Brześć, a więc dwa miasta, do których docierają regularne pociągi pasażerskie z Polski.

PR: Wzrostu liczby podróżnych w pociągach Terespol – Brześć nie było

Jeszcze prościej było wjechać do sąsiedniego kraju na początku lata. Od 10 czerwca do 10 lipca na Białoruś można było dostać się bowiem na podstawie biletu na Igrzyska Europy – dużą imprezę sportową, w ramach której rozgrywano zawody w kilku stosunkowo mniej popularnych dyscyplinach, np. badminton, karate czy sambo. Wejściówki na spotkania były niedrogie i można było kupić je przez internet.

Czy uproszczenie procedury przełożyło się na zwiększenie liczby podróżujących pomiędzy Polską a Białorusią koleją? – Nie odnotowaliśmy wzrostu liczby pasażerów w połączeniach Polregio – powiedział nam w lipcu Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych. Dodał, że w najbliższym czasie spółka nie zamierza przeprowadzać zmian w ofercie swoich połączeń do Brześcia ani uruchamiać kursów przez inne polsko-białoruskie przejścia graniczne.

PKP IC: Regularny wzrost zainteresowania połączeniami do Brześcia i Grodna

Na tym tle bardzo ciekawy wydaje się przekazany nam komunikat PKP Intercity. Przewoźnik podsumował już liczbę przewiezionych w czasie igrzysk pasażerów i porównał ją z wynikami osiąganymi w nieco dłuższym horyzoncie czasowym. – Połączenia na Białoruś cieszą się zainteresowaniem. Patrząc na dane przewozowe z ostatnich miesięcy, możemy mówić o trendzie wzrostowym – mówi Agnieszka Zakrzewska z biura prasowego spółki.

– Co miesiąc odnotowujemy stały wzrost liczby pasażerów. Utrzymuje się on na poziomie około 17 proc. – precyzuje nasza rozmówczyni. Wydaje się to rezultatem bardzo dobrym, bo trudno jest znaleźć segment rynku kolejowego, w którym dynamika wzrostu byłaby tak duża.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony