Partnerzy serwisu:

Polregio zabierze uchodźców z Hrebennego do Lublina

Jakub Madrjas 28.02.2022 3,2k

arrow
arrow
Polregio zabierze uchodźców z Hrebennego do Lublina
fot. Polregio
Polregio zabierze uchodźców z Hrebennego do Lublina
Polregio zabierze uchodźców z Hrebennego do Lublina
Polregio zabierze uchodźców z Hrebennego do Lublina
Samorząd województwa lubelskiego i Polregio uruchamiają pociąg dodatkowy, który przewiezie 500 uchodźców do Lublina z granicy w Hrebennem.
W sobotę spytaliśmy urzędy marszałkowskie graniczące z Ukrainą, czy ze względu na rosnącą liczbę uchodźców na granicach rozważane jest uruchomienie dodatkowych, wahadłowych połączeń kolejowych. W odpowiedzi Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego poinformował nas, że jeszcze dziś (28 lutego) zostanie uruchomiony pociąg dodatkowy Hrebenne – Lubycza Królewska – Lublin dla 500 pasażerów.

Jak podał nam urząd marszałkowski pociąg, przygotowany wspólnie z Polregio, miał wyruszyć z Lublina o godz. 15:00, żeby wieczorem przywieźć potrzebujących pomocy.

Do Hrebennego aktualnie nie jeżdżą pociągi; ruch od lat jest tu obsługiwany tylko sezonowo, za pomocą dwóch par pociągów Polregio dziennie. Mimo to planowana jest tu budowa dodatkowego przystanku w ramach tzw. programu przystankowego.

Linia nr 69 to nie jedyna linia kolejowa, na której pojawią się teraz pociągi pasażerskie których nie ma na co dzień. Wczoraj (27 lutego) do Chełma przyjechał pociąg specjalny z Lwowa i dziś wysyłane są kolejne. Kolejny pociąg pojawił się  po dwóch dekadach – na linii LHS; dojechał aż do Olkusza.

Jeszcze dwa tygodnie temu pisaliśmy, że Ukraina jest bardzo zainteresowana reaktywacją pociągów łączących Hrebenne z Rawą Ruską po torze o europejskiej szerokości, co ma w przyszłości ma to umożliwić otwarcie nowych połączeń Warszawa – Lwów.

Aktualizacja: Komunikat Polregio

Polregio opublikowało komunikat w sprawie pociągu:

Dzisiaj o godz. 15 pociąg Polregio zestawiony z dwóch składów SA 134 wyruszył z Lublina do Lubyczy Królewskiej. Specjalny skład zabierze ok. 500 osób z granicy w Hrebennem do Lublina. Dalsze kroki koordynować będzie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie. To pierwszy skład uruchomiony w ramach zaangażowania Polregio w pomoc humanitarną. Spółka jest także przygotowana do przekazania zmodyfikowanych wagonów typu 120A, by pomóc ludziom ewakuowanym od granic z Ukrainą, w tym osobom chorym z koniecznością przejazdu w pozycji leżącej - poinformował przewoźnik.

– Na przejściach granicznych z Ukrainą tysiące uchodźców wojennych oczekuje na transport do naszego kraju. Taka skala oznacza, że najbardziej efektywnym środkiem transportu jest transport kolejowy. Kolej w sytuacjach kryzysowych, a z takimi warunkami w związku z wojną na terenie naszego wschodniego sąsiada mamy do czynienia, musi być w gotowości 24 godziny na dobę. Nie wolno nam stać obojętnie w obliczu ogromnego kryzysu humanitarnego, z jakim mierzy się dzisiaj Polska i cała Europa. Naszym obowiązkiem jest pomóc w każdy możliwy sposób. Jesteśmy w pełnej gotowości, aby uruchomić kolejne pociągi dla uchodźców z Ukrainy. Specjalny transport dla uchodźców jest oczywiście bezpłatny – mówi Artur Martyniuk, prezes Polregio, cytowany w komunikacie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony