Partnerzy serwisu:

Polregio: Strajku 16 maja nie będzie

inf. pras oprac. JM 16.05.2022 10,6k

Polregio: Strajku 16 maja nie będzie
fot. Polregio
Zaplanowany na 16 maja strajk pracowników Polregio nie odbędzie się – podało biuro prasowe spółki. Pociągi przewoźnika mają kursować normalnie. 
Jak informował rano "Rynek Kolejowy", dziś (13 maja) o godz. 14 rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy na temat podwyżek w Polregio. W przypadku niepowodzenia w poniedziałek, 16 maja ma dojść do ogólnopolskiego strajku w spółce. Wcześniej związkowcy zgodzili się na wypłatę żądanej podwyżki 700 zł do wynagrodzenia zasadniczego w dwóch ratach – 400 zł od stycznia bieżącego roku i 300 zł od stycznia przyszłego roku.

Jest porozumienie

W późnych godzinach wieczornych 13 maja w siedzibie spółki podpisane zostało porozumienie między Związkami Zawodowymi a Zarządem Polregio, dotyczące wdrożenia podwyżek dla pracowników. Porozumienie osiągnięto przy udziale mediatora – Pawła Borysa, prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zgodnie z treścią porozumienia wszyscy pracownicy wynagradzani wg Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy obowiązującego w spółce otrzymają podwyżkę w wysokości 400 zł wliczoną do wynagrodzenia zasadniczego z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. oraz 300 zł od 1 stycznia 2023 r. – czytamy w komunikacie.

Groźba strajku wciąż wisi

Tym samym, zgodnie z deklaracją Związków Zawodowych, strajk generalny zapowiedziany na 16 maja nie odbędzie się. Jak czytamy, porozumienie przewiduje jednak, że w sytuacji, gdy urzędy marszałkowskie nie zawrą ze spółką aneksów do obowiązujących umów PSC do 10 czerwca br., strona społeczna będzie mogła uznać postanowienia porozumienia za nieważne i zorganizować strajk w tych województwach, w których nie będą wdrożone podwyżki.

– Od początku negocjacji ze Stroną Społeczną byłem przekonany, że pracownicy Polregio zasługują na wyższe pensje, więc jestem pełen szacunku wobec związków zawodowych, które z ogromną determinacją walczą o prawa pracownicze. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom trwającego wiele miesięcy procesu negocjacji, przedstawicielom urzędów marszałkowskich, a zwłaszcza prezesowi Pawłowi Borysowi i ministrowi Andrzejowi Bittelowi za pomoc w osiągnięciu porozumienia – mówi prezes zarządu Polregio Artur Martyniuk.

Jak informuje Polregio, spełnienie warunku wypłaty 400 zł podwyżki zawiesza spór zbiorowy w spółce do 10 lutego przyszłego roku. Z kolei podwyżka wynagrodzeń w wysokości 300 zł od 1 stycznia 2023 r. będzie przedmiotem aneksów do umów PSC uzgadnianych z urzędami marszałkowskimi na 2023 rok. W porozumieniu zapisano, że proces ten ma zakończyć się do 10 lutego przyszłego roku.

Na 13 maja br. na sfinansowanie podwyżek w tym roku wyrazili zgodę Marszałkowie wszystkich województw, poza warmińsko-mazurskim, a dwa województwa wyraziły częściową zgodę na pokrycie kosztu wzrostu wynagrodzeń pracowników Polregio – podsumowuje przewoźnik.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony