Partnerzy serwisu:

Kolejne województwa tną połączenia, w tym Mazowsze [aktualizacja]

Jakub Madrjas 17.03.2020 160

Kolejne województwa tną połączenia, w tym Mazowsze [aktualizacja]
Fot. Polregio
Od dziś (16 marca) wprowadzone zostaną znaczące ograniczenia w kursowaniu pociągów Polregio w województwie zachodniopomorskim. Przyczyną jest mniejsze zainteresowanie w związku z zamknięciem placówek oświatowych i szeregu innych instytucji.
Trwają cięcia w komunikacji publicznej wywołane przez rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, a w związku z tym decyzją o zamknięciu m.in. wszystkich placówek oświatowych, placówek kultury w tym kin i teatrów, ogłoszoną 11 marca 2020 roku przez premiera. 

Jako jedne z pierwszych ograniczenie kursów wprowadziło miasto Gdańsk. Potem doszło do tego w kolejnych lokalizacjach (Górny Śląsk, Szczecin, Białystok). Nieoficjalnie wiadomo, że nie tylko zainteresowanie podróżnych jest mniejsze, ale też występują problemy z dostępnością pracowników, w tym kierowców, którzy opiekują się dziećmi z powodu zamknięcia szkół. 

W piątek na duże ograniczenia w kursowaniu pociągów zdecydowała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Otrzymujemy nieoficjalne informacje, że na podobny krok mogą zdecydować się przewoźnicy i urzędy marszałkowskie w kolejnych regionach, a nawet PKP Intercity – czekamy na ich potwierdzenie. 

Na razie potwierdzone są cięcia rozkładu jazdy na Pomorzu Zachodnim, uzgodnione przez Polregio i Urząd Marszałkowski. Ważne, że są to zmiany niezależne od wprowadzonej w niedzielę korekty rozkładu jazdy. Do 29 marca odwołano aż 135 pociągów (dziennie), w większości kursujących codziennie lub w dni robocze. To kursy na terenie praktycznie całego województwa, w tym wszystkie pociągi Sławno – Darłowo. Oferta została efektywnie ograniczona o mniej więcej połowę. 

Aktualizacja: Mniej pociągów w Wielkopolsce i na Pomorzu


Po południu Polregio poinformowało o cięciach rozkładu w Wielkopolsce. Mają one jednak dużo mniejszy zakres – chodzi o jedenaście pociągów na liniach Szczecin – Poznań. Wałcz – Piła i Szczecin – Kostrzyn.

Jednocześnie województwo Pomorskie poinformowało, że od czwartku 19 marca zmianie ulega rozkład jazdy pociągów SKM. Pociągi będą kursować z częstotliwością co 15 min. Ograniczone zostaną również kursy nocne. Zawieszone zostają także niektóre kursy pociągów na linii PKM. Wprowadzone zmiany obowiązują do 27 marca.

Na linii Szybkiej Kolei Miejskiej pociągi pojadą co 15 minut. Zmiany dotyczą odcinka Gdańsk Śródmieście – Gdynia Chylonia. Na dalszym odcinku, do Wejherowa częstotliwość kursowania nie ulega zmianie. Nie będzie także zmian w weekendy. W soboty i niedziele pociągi będą kursować zgodnie z obecnie obowiązującym tzw. zamknięciowym rozkładem jazdy. Ograniczone będzie także kursowanie pociągów nocnych. Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej pociągi również pojadą rzadziej. Odwołanych zostanie kilkanaście połączeń.

Na wniosek samorządu województwa pomorskiego pasażerowie korzystający z pociągów Polregio oraz SKM, którzy zamierzają zrezygnować z przejazdów koleją, mogą zwrócić zakupione bilety okresowe (tygodniowe, miesięczne lub kwartalne). Co ważne, przy zwrocie nie będzie potrącana kwota odstępnego. Ta zasada dotyczy biletów okresowych, które zostały kupione nie później niż 13 marca 2020 r.

Ograniczenia zostaną również wprowadzone na niektórych liniach regionalnych. Do 27 marca zawieszone będą połączenia autobusowe Dziemiany Kaszubskie – Chojnice oraz autobusy kolejowej komunikacji uzupełniającej Władysławowo – Reda.

Aktualizacja: Kolejne województwa tną połączenia

Od 18 do 25 marca zostaną wprowadzone dodatkowe zmiany w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich. Rozkład jazdy będzie zbliżony do obowiązującego w soboty, niedziele i święta. Pozostanie jednak większość pociągów przyspieszonych, tak by umożliwić podróż do pracy i powrót do domu – podał dziś (17 marca) przewoźnik.

Od 17 marca część kas biletowych KM zostanie zamknięta. Do odwołania zostaje wprowadzone ograniczenie funkcjonowania Punktu Rzeczy Znalezionych – przedmioty znalezione trafią do Punktu, jednak ich wydawanie zostaje czasowo zawieszone.

Kolejne województwa zawieszają też pociągi Polregio. Przewoźnik poinformował o zmianach w woj. kujawsko-pomorskim, opolskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i podkarpackim. Wykaz można znaleźć tutaj.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rozkład jazdy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony