Partnerzy serwisu:

Polregio: Nie będzie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną

Michał Szymajda 19.12.2019 4,9k

Polregio: Nie będzie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną
Fot. ms, rynek-kolejowy (zdjęcie ilustracyjne)
Przewozy Regionalne nie zostaną w najbliższym czasie przekształcone ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną. Plan ten nie spodobał się części wojewódzkich akcjonariuszy przewoźnika.
17 grudnia pisaliśmy, że plan przekształceń nie spodobał się województwu śląskiemu, które w obliczu zapowiadanych zmian chciało wystąpić, podobnie jak Dolny Śląsk, o zwrot równowartości akcji przewoźnika. Pieniądze te chciało przeznaczyć na rozwój połączeń kolejowych w regionie. Okazało się, że także inne regiony nie widzą potrzeby zmian u operatora, do których chciał doprowadzić właściciel posiadający większościowy pakiet udziałów: Agencja Rozwoju Przemysłu.

– Ostatecznie nie doszło do przekształcenia spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o. w spółkę akcyjną. Powodem jest to, że trzy województwa (śląskie, mazowieckie i łódzkie) nie przedłożyły jednoznacznych, wymaganych prawem oświadczeń o przystąpieniu do przekształconej spółki. Przystąpienie właścicieli posiadających co najmniej 90% udziałów było wymogiem niezbędnym do zmiany formy prawnej – poinformowało 19 grudnia biuro prasowe Przewozów Regionalnych.

– Zaznaczamy, iż zachowanie dotychczasowej formy prawnej spółki Przewozy Regionalne w żaden sposób nie wpływa na jej działalność i realizację połączeń kolejowych w poszczególnych województwach. Pociągi będą kursowały zgodnie z dotychczasowymi zasadami, a podróżni nie odczują żadnych zmian. Podkreślenia wymaga fakt, iż nie będą miały miejsca żadne wypłaty województwom, które nie zgodziły się na przystąpienie do przekształconej spółki akcyjnej – dodaje Polregio.

Sytuacja jednak nieco zaszkodziła wizerunkowi spółki. Dolny Śląsk jasno zakomunikował, że udziały u przewoźnika nie są mu potrzebne, ponieważ nie pozwalają one na żadną kontrolę operatora, region nie ma też wpływu np. na decyzje inwestycyjne przewoźnika. Jednocześnie, tak czy inaczej, będzie on wykonywał pracę przewozową w regionie i to przez wiele lat. W obliczu dzisiejszej deklaracji wygląda więc na to, że kilka województw zostanie z tzw. martwymi aktywami u przewoźnika. 

Pomimo deklaracji zakończenia restrukturyzacji i rychłej akceptacji przez Komisję Europejską, do dziś nie została podjęta pozytywna decyzja w sprawie operatora.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Restrukturyzacja Przewozów Regionalnych
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony