Partnerzy serwisu:

Polregio i ARP pomogą kształcić kolejowe kadry

inf. pras. Polregio 15.06.2021 1,5k

Polregio i ARP pomogą kształcić kolejowe kadry
Fot. Polregio
Agencja Rozwoju Przemysłu, Polregio oraz Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych z Chełma podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia w szkole – technik transportu kolejowego. Jest to kolejna inicjatywa ARP S.A. realizowana w ramach programu Kadry dla przemysłu.
Jednym z najistotniejszych powodów problemów kadrowych we współczesnym przemyśle w Polsce jest niedostosowanie systemu edukacji do wymagań rynku pracy. Według danych opublikowanych w raporcie PARP z lutego zeszłego roku, aż 70 proc. polskich pracodawców sygnalizuje trudności ze znalezieniem pracowników o pożądanych umiejętnościach, w przypadku firm średnich jest to aż 76 proc. Agencja Rozwoju Przemysłu wychodzi tym trudnościom naprzeciw. Poprzez Kadry dla przemysłu inicjuje współpracę szkół średnich i wyższych oraz przedsiębiorstw, tak aby wspólnie opracowały dedykowany program studiów. Środowiska akademickie mogą przyczyniać się do zapełnienia luki kadrowej w przemyśle, zaś firmy mogą zapewniać absolwentom jasno wytyczone ścieżki rozwoju zawodowego.

– Kiedy uruchamialiśmy Kadry w 2018 roku naszym celem było łączenie dwóch światów: nauki i przemysłu. Wiedzieliśmy od spółek z Grupy Kapitałowej ARP, że mają trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, że w niewielu szkołach są klasy o profilach odpowiadających na potrzeby firm. Pomogliśmy już branży mechanicznej i od początku programu pomagamy kolejowej. Polregio współpracuje już z 16 szkołami zawodowymi i technicznymi w Polsce. Efektem tego jest prawie 150 odbytych praktyk, wizyty w zakładach pracy, lekcje z praktykami działającymi na co dzień z branżą kolejową. Teraz przyszła kolej na Chełm. Korzyści ze współpracy popłyną do obu stron porozumienia. Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych uatrakcyjni swoją ofertę edukacyjną, a Polregio za kilka lat będzie mogło zatrudnić wykwalifikowanych pracowników. Skorzystają na tym także uczniowie, którzy będą mogli wybierać z większej liczby kierunków kształcenia oraz których szanse na zatrudnienie w kolejnictwie znacznie wzrośnie – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego strony będą wspólnie działać na rzecz promocji kształcenia zawodowego, budowania świadomości w zakresie korzyści płynących ze zdobycia takiego rodzaju wykształcenia oraz kreowania pozytywnego wizerunku zawodów technicznych i mechanicznych.

W tym celu Polregio będzie organizować praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne dla uczniów, wycieczki zapoznawcze do zakładu pracy, wspólnie ze szkoła ustalać program praktyk uwzględniający potrzeby szkoły i spółki, prowadzić lekcje z przedmiotów zawodowych, organizować staże dla absolwentów szkoły.

– Jesteśmy największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce i wiemy z doświadczenia, że zjawisko luki pokoleniowej na kolei to poważny czynnik, który może ograniczyć dalszy rozwój tego sektora. Istotne jest budowanie kompetencji potrzebnych do pracy na kolei od jak najmłodszych lat, dlatego dołączyliśmy do projektu w ramach programu Kadr dla przemysłu w Chełmie. Polregio może zaoferować zatrudnienie w całym kraju, zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach. Jesteśmy stabilnym i pewnym pracodawcą, a praca na kolei to bardzo perspektywiczna ścieżka kariery zawodowej – podkreśla Artur Martyniuk, prezes zarządu przewoźnika.

– Utworzenie nowego kierunku: technik transportu kolejowego stanowi w obecnej sytuacji ogromną szansę rozwoju naszej szkoły. Prężnie rozwijający się transport kolejowy daje szerokie możliwości zatrudnienia i w związku z tym wymaga profesjonalnej kadry. Transport kolejowy jest transportem przyszłości, dlatego też, jako szkoła chcemy sprostać tym wyzwaniom nawiązując równocześnie do chlubnych tradycji kolejnictwa w Chełmie. Mamy nadzieję, że już za kilka lat nasi absolwenci zasilą kadry kolei i spotkacie ich Państwo na kolejowych szlakach – mówi Katarzyna Karamać, p.o. dyrektora ZSEiT w Chełmie.

To kolejne porozumienie, które w związku z utworzeniem nowego kierunku zawiera Miasto Chełm oraz ZSEiT. W kwietniu tego roku samorząd oraz placówka edukacyjna podpisały list intencyjny ze Spółkami: Linia Chełmska Szerokotorowa oraz PKP Polskie Linie Kolejowe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony