Partnerzy serwisu:

Połowa linii KDP z Brna do Ostrawy ma być gotowa w 2030 roku

Michał Szymajda 27.11.2019 63

Połowa linii KDP z Brna do Ostrawy ma być gotowa w 2030 roku
Międzynarodowy pociąg w OstrawieFot. Michał Szymajda
Czesi chcieliby zakończyć budowę połowy odcinka linii dużych prędkości pomiędzy Ostrawą a Brnem do końca 2030 roku. Obecnie prowadzone jest studium wykonalności dla odcinka, dzięki któremu mogłyby przyspieszyć także pociągi międzynarodowe.
Obecnie prowadzone są już prace studialne, a także przygotowania do wykupu gruntów pod szybką linię pomiędzy Ostrawą Svinov a miejscowością Prosenice pod Przerowem, znajdującą się mniej więcej w połowie odległości między drugim i trzecim największym miastem Czech, czyli Brnem i Ostrawą. Jak informuje portal zdopravy.cz, wykup gruntów ma być prowadzony w latach 2021 i 2022, po wydaniu rządowej decyzji o zagospodarowaniu przestrzennym, a prace budowlane rozpoczną się w 2025 roku. Termin uruchomienia przewozów na 80-kilometrowym odcinku w roku 2030, jak powiedział kierujący pracami nad KDP w Czechach Petr Provazník, ma być „bezpieczny i realny".

Czesi szacują, że kilometr dwutorowej linii będzie kosztować ok. 400 milionów koron, czyli około 64 mln zł. Mowa oczywiście o odcinku, gdzie nie jest potrzebna budowa tunelu, a takie także powstaną na linii. Po uruchomieniu KDP stara linia między Brnem a Przerowem będzie wykorzystywana do prowadzenia pociągów towarowych i regionalnych. Szacuje się, że przejazd odcinkiem między Ostrawą a Brnem, po wybudowaniu nowej linii, zajmie około 45 minut. Z tej trasy będą korzystać także ekspresy łączące stolicę czeskiego Śląska z Pragą, dzięki czemu czas przejazdu na tym odcinku skróci się o około 25 minut.

Czesi zamierzają przedłużyć w przyszłości szybką linię także do granicy z Polską. W którym miejscu KDP przekraczałyby granicę? Na razie nie wiadomo.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony