Partnerzy serwisu:

Polityka przyczyną wycofania białoruskich kontraktów z Kolejami Litewskimi

Jakub Madrjas 18.03.2021 2,7k

Polityka przyczyną wycofania białoruskich kontraktów z Kolejami Litewskimi
Fot. Flickr/Schnitzel_bank
Białoruś wycofała się z kontraktu z litewską grupą LTG Cargo na przewozy ropy do bałtyckich portów. Alaksandr Łukaszenka wielokrotnie w przeszłości groził Litwie takimi konsekwencjami.
Jak poinformowała w styczniu telewizja Biełsat, Biełarusskaja Nieftianaja Kompanija (BNK) ogłosiła nieprzedłużenie kontraktu długoterminowego z litewską grupą LTG Cargo, który wygasł 31 grudnia 2020 roku. Telewizja przypomina, że Alaksandr Łukaszenka kilka lat z rzędu groził przekierowaniem białoruskiego eksportu z litewskiej Kłajpedy do Rosji – ostatni raz po sfałszowanych wyborach prezydenckich (miała to być odpowiedź na unijne sankcje i forma ukarania Litwy). W połowie grudnia BNK poinformowała, że zawiesza eksport towarów przez port w Kłajpedzie. 

W styczniu na mocy oddzielnego porozumienia przewieziono jeszcze  60-70 tys. ton produktów naftowych, ale jak doniósł portal RailFreight.com, w lutym współpraca została ostatecznie zerwana. Potwierdza to "Rynkowi Kolejowemu" Andrius Jovaiša z AB „Lietuvos Geležinkeliai“ (Koleje Litewskie). – Od lutego LTG Cargo już nie przewozi produktów naftowych BNK – potwierdza. – Podłoża biznesowego, aby przekierować ładunki nie było, a na polityczne powody takich decyzji nie mamy wpływu – podkreśla nasz rozmówca.

W ubiegłym roku spółka towarowa Kolei Litewskich LTG Cargo przetransportowała ok. 2 mln ton ropy i ładunków ropopochodnych BNK, co łącznie stanowi 3,7 proc. wszystkich w 2020 r. przewiezionych ładunków.

Litwini podkreślają, że byli przygotowani na taki scenariusz. – Obecnie podążamy w stronę dywersyfikacji naszych działalności, ulepszania istniejących usług i opracowywanie nowych. W tym roku zaoferujemy naszym klientom usługę transportu naczep zarówno na Litwie, jak i w Europie – informuje Andrius Jovaiša. – Rozwijamy również naszą działalność międzynarodową – w zeszłym roku utworzyliśmy nowe spółki zależne w Polsce i na Ukrainie, co również przyczyni się do realizacji naszych celów dywersyfikacyjnych – podsumowuje.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony