Partnerzy serwisu:

Kredyty dla PKP Cargo przede wszystkim na refinansowanie [aktualizacja]

Jakub Madrjas 18.04.2019 23

Kredyty dla PKP Cargo przede wszystkim na refinansowanie [aktualizacja]
fot. Antoni Dymarski, sm42.pl
Rada nadzorcza PKP Cargo wyraziła zgodę na zaciągnięcie kredytów inwestycyjnych przez spółkę w wysokości pół miliarda złotych. 
Zgoda została wydana przez radę nadzorczą PKP Cargo 15 kwietnia. Umożliwia to zawarcie dwóch umów kredytowych z PKO SA oraz dwóch z BGK. Na ich na podstawie każdy z banków udostępni spółce kredyty inwestycyjne do łącznej maksymalnej wysokości 250 mln zł, przeznaczone na finansowanie lub refinansowanie inwestycji - konkretnie planu inwestycyjnego lub akwizycji.

Kredyty będą dostępne od daty zawarcia Umów do końca tego roku spłata kredytów powinna nastąpić najpóźniej do dnia 20 grudnia 2024 roku – informuje PKP Cargo. Umowy przewidują możliwość wcześniejszej spłaty kredytów bez konieczności uiszczenia przez dodatkowych opłat. Kredyty nie są zabezpieczone na aktywach spółki.

Jeszcze nie wiemy, na jakie cele zostaną przeznaczone kredyty. Spółka PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze ogłosiła właśnie przetarg na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu modernizacji i rozbudowy terminala intermodalnego. Projekt realizuje dzięki dofinansowaniu unijnemu, ale potrzebny jest też wkład własny. Sama spółka PKP Cargo również realizuje inwestycje unijne – zamówiło nowe wagony-platformy do przewozów intermodalnych i chce kupić kolejne. Spółka dokupiła też w tym roku pięć lokomotyw Vectron.

Jeśli chodzi o akwizycje, to ostatnim przejęciem zrealizowanym przez Grupę PKP Cargo był zakup 80 proc. udziałów w słoweńskiej spółce Primol-Rail przez spółkę AWT. Transakcja nie była jednak na tyle duża, by poinformować o niej w komunikacie giełdowym.

Aktualizacja: Kredyty na refinansowanie i już zapowiedziane inwestycje

Na prośbę "Rynku Kolejowego" stanowisko ws. wykorzystania kredytów przedstawiło PKP Cargo. – Umowy kredytowe podpisane z bankami: Pekao S.A. i Bankiem Gospodarstwa Krajowego mają postać standardowych otwartych linii kredytowych, co oznacza, że kredytobiorca może, ale nie musi korzystać z tych funduszy, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa – poinformował rzecznik spółki Krzysztof Losz.

– Nowe kredyty mogą posłużyć PKP Cargo przede wszystkim do refinansowania dotychczasowego zadłużenia i finansowania już zapowiedzianych inwestycji dotyczących zakupu, modernizacji i napraw taboru kolejowego lub na akwizycje. Polityka ekonomiczna PKP Cargo zmierza do tego, aby pozyskiwać jak najtańsze zewnętrzne źródła finansowania działalności spółki, co jest elementem szerszego procesu optymalizacji kosztów – stwierdził rzecznik.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Giełda
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony