Partnerzy serwisu:

Pogotowie strajkowe w Polregio

Jakub Madrjas 12.04.2022 8,4k

Pogotowie strajkowe w Polregio
fot. Polregio
Spotkanie ostatniej szansy związkowców i zarządu Polregio zakończyło się bez sukcesu. W związku z tym związkowcy ogłosili pogotowie strajkowe i przygotowania do strajku generalnego.
W Polregio trwa spór zbiorowy dotyczący podwyżek; żądanie związków zawodowych to podwyżka wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym w wysokości 700 złotych. Na 2 marca zaplanowany był strajk ostrzegawczy, ale w obliczu wojny na Ukrainie związkowcy go odwołali.

Mediacje bez sukcesu


Dziś – 12 kwietnia odbyło się ostatnie spotkanie mediacyjne zarządu spółki ze związkami zawodowymi w Polregio i mediatorem w sprawie sporu zbiorowego. Wobec braku możliwości zawarcia porozumienia płacowego, zakończyło się ono podpisaniem protokołu rozbieżności. Tym samym od dnia 12 kwietnia br. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ogłasza pogotowie strajkowe i przygotowania do strajku generalnego – podali związkowcy. 

Jak informuje Polregio, Związki Zawodowe podtrzymały żądania podwyżki wynagrodzeń o 700 zł w uposażeniu zasadniczym od 1 grudnia 2021 r. dla każdego pracownika wynagradzanego zgodnie z ZUZP. – Ze względu na brak zabezpieczenia finansowego na podwyżki, spółka nie może spełnić tych postulatów – podała spółka, dodając, że zarząd rozumie oczekiwania strony społecznej odnośnie podwyżek wynagrodzeń, jednak "przede wszystkim musi dbać o bezpieczeństwo finansowe spółki".

Podwyżki kosztowałyby 124 mln zł rocznie

Jak podaje spółka, podwyżki w oczekiwanej przez Związki Zawodowe wysokości to roczny koszt ok. 124 mln zł. Oznaczałoby to stratę finansową dla spółki i utratę jej rentowności. – W związku z powyższym, zarząd Polregio zaproponował podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 400 złotych od 1 stycznia 2022 r. oraz 500 złotych jednorazowej gratyfikacji, przy czym wypłata tych środków byłaby uwarunkowana podpisaniem aneksów z marszałkami wszystkich województw – czytamy w stanowisku. Zarząd dodaje, że podjął szereg działań, mających na celu zdobycie środków na podwyżki dla pracowników i "na każdym etapie procesu negocjacji, który trwał od jesieni ubiegłego roku, był gotowy porozumieć się ze stroną społeczną". – Dlatego spółka już kilka miesięcy temu podjęła rozmowy z zarządami województw, którzy są jej właścicielami i na których zlecenie realizuje usługi dla pasażerów – czytamy.

Do tej pory Polregio podpisało aneks do umowy z województwem świętokrzyskim, w którym zabezpieczono dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracowników, a w planach są kolejne aneksy. –
Podwyższenie wynagrodzeń odbędzie się więc tak szybko jak to możliwe, po zabezpieczeniu finansowania na ich wdrożenie – podsumowuje spółka.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony